Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Prace Bałki i Rybczyńskiego na wystawach w Berlinie

0
Podziel się:

Prace współczesnych polskich artystów Mirosława Bałki oraz Zbigniewa
Rybczyńskiego pokazane zostaną na dwóch wystawach, które w najbliższych dniach otwarte zostaną w
Akademii Sztuk Berlinie w ramach projektu "Zmiana spojrzenia. Artystyczne dialogi z Polską".

Prace współczesnych polskich artystów Mirosława Bałki oraz Zbigniewa Rybczyńskiego pokazane zostaną na dwóch wystawach, które w najbliższych dniach otwarte zostaną w Akademii Sztuk Berlinie w ramach projektu "Zmiana spojrzenia. Artystyczne dialogi z Polską".

Ekspozycje, w których przygotowaniu uczestniczył Instytut Polski w Berlinie, mają przybliżyć niemieckiej publiczności współczesną sztukę polską i stanowią część programu kulturalnego podczas przewodnictwa Polski w UE.

"Bezsporne jest już to, że Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w politycznej Europie. Jednak współczesna sztuka polska nie cieszy się u nas jeszcze taką uwagą, na jaką zasługuje Akademia Sztuk chce przyczynić się do tego, by te białe plamy zostały wypełnione konkretnym wyobrażeniem" - powiedział prezes berlińskiej akademii Klaus Staeck.

"Polska i Niemcy to dwa kraje w środku Europy, które łączy skomplikowane sąsiedztwo. Kultura i sztuka powinny odgrywać większą rolę - mostów do porozumienia" - dodał.

Wystawy prac Bałki i Rybczyńskiego to centralny punkt projektu "Zmiana spojrzenia" (niem. "Blickwechsel"). W budynku berlińskiej Akademii Sztuk tuż przy Bramie Brandenburskiej przedstawia osiem wybranych instalacji wideo autorstwa Mirosława Bałki z wystawy pt. "Fragment", pokazywanej na początku roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Prace, pochodzące z lat 1998-2010, te nawiązują do Holokaustu i pamięci o tej zbrodni.

Pierwszym dziełem, jakie zobaczą odwiedzający ekspozycję, jest umieszczona nad głównym wejściem do akademii projekcja filmu, przedstawiająca literę "B" z napisu "Arbeit macht frei" nad bramą obozu zagłady Auschwitz. Dźwięk, towarzyszący projekcji, to śmiech młodych ludzi. Jak wyjaśnił artysta na konferencji prasowej, był to śmiech niemieckiej młodzieży, która przyjechała na wycieczkę do Auschwitz i przed wejściem bawiła się śnieżkami. "Wyglądało na to, że nie zdają sobie sprawy, gdzie są" - tłumaczył Bałka.

"Gdy teraz pokazuję pracę z częścią bramy z Auschwitz tuż przy Bramie Brandenburskiej, powstaje interesujący związek. Auschwitz puka do drzwi niemieckiego symbolu, jakim jest Brama Brandenburska" - dodał.

Na wystawie w Berlinie znalazły się również film "Winterreise", przedstawiający stado sarenek na śniegu za drutem kolczastym obozu koncentracyjnego, a także wideo "Blue Gas Eyes", na którym widać dwa włączone palniki kuchenne, a w tle słychać złowrogi syk gazu.

Druga ekspozycja, zatytułowana "Stand der Bilder" ("Stan obrazów") przedstawia dzieła uważanych za pionierów sztuki multimedialnej Zbigniewa Rybczyńskiego oraz Węgra Gabora Body. Wśród prac polskiego artysty są grafiki i instalacje nawiązujące do poszukiwania przez Rybczyńskiego idealnego obrazu przy wykorzystaniu nowej technologii. "Inspiracją byli dla mnie wielcy naukowcy i wynalazcy. Uważam, że artyści także muszą brać udział w ulepszaniu świata i rozwoju technologicznym" - tłumaczył artysta na konferencji prasowej. Zdaniem Rybczyńskiego twórcy współczesnych obrazów muszą opanować wiele nowych dziedzin wiedzy, których dotychczas nie kojarzono ze sztuką.

Cały program "Zmiana spojrzenia. Artystyczne dialogi z Polską" zainaugurowany zostanie w czwartek wieczorem koncertem młodych polskich kompozytorów.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)