Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Prace nad inicjatywą Trójkąta Weimarskiego ws. obronności

0
Podziel się:

Polska, Francja i Niemcy pracują nad wspólną inicjatywą na rzecz pogłębienia
unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Według polskiego ambasadora w Berlinie Marka Prawdy, idea
ta będzie tematem spotkania szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego w nadchodzącym tygodniu.

Polska, Francja i Niemcy pracują nad wspólną inicjatywą na rzecz pogłębienia unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Według polskiego ambasadora w Berlinie Marka Prawdy, idea ta będzie tematem spotkania szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego w nadchodzącym tygodniu.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski, Niemiec Guido Westerwelle oraz Francji Bernard Kouchner spotkają się w poniedziałek i wtorek w Bonn na zachodzie Niemiec. Do udziału w jednej z sesji rozmów zaproszono szefa ukraińskiej dyplomacji Kostiantyna Hryszczenkę.

Jak podkreślił Prawda, to Polska była promotorem wypracowania wspólnych propozycji państw Trójkąta Weimarskiego w sprawie polityki bezpieczeństwa i obrony UE.

Latem zeszłego roku Radosław Sikorski przedstawił wstępny projekt Kouchnerowi, a w listopadzie 2009 r. podczas polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych przyjęto deklarację obu państw o europejskiej obronie. Następnie w inicjatywę tę włączono Niemcy.

Kształt propozycji wciąż jest uzgadniany. Mogą one dotyczyć m.in. utworzenia dowództwa operacyjnego UE, europejskich sił stabilizacyjnych czy współpracy pomiędzy Unią Europejską a NATO, w tym umożliwienia Sojuszowi korzystania z cywilnych możliwości Unii.

Wspólna inicjatywa trzech państw byłaby sygnałem, że Trójkąt Weimarski, stanowiący forum dialogu, może być też instrumentem wpływu na decyzje podejmowane w UE.

"W UE pod rządami Traktatu Lizbońskiego fora współpracy państw, służące uzgadnianiu kompromisów oraz inicjowaniu różnych działań, odgrywają coraz większą rolę" - powiedział PAP ekspert berlińskiej Fundacji Nauka i Polityka Kai Olaf Lang.

Jego zdaniem w rozszerzonej UE francusko-niemiecki tandem nie jest już tak krytyczną siłą napędową jak wcześniej. Dlatego konieczne są bardziej wielostronne mechanizmy.

Zdynamizowanie prac Trójkąta Weimarskiego jest również "konsekwencją powrotu Polski w ostatnich latach do głównego nurtu polityki europejskiej" - ocenił niemiecki ekspert.

Jak zauważył, Polska, forsując swoje interesy, skutecznie montowała w UE koalicje blokujące z krajami Europy Środkowej i Wschodniej, np. w sferze polityki klimatycznej. Również dlatego Francja i Niemcy dążą do tego, by zawczasu włączyć Polskę we współpracę w kwestiach UE.

W ocenie Langa współdziałanie trzech państw Trójkąta Weimarskiego w obszarze unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony ma duże szanse na powodzenie.

"Wszystkie trzy kraje mają interes w tym, by posunąć naprzód współpracę UE w tej dziedzinie" - powiedział.

Za ważny polityczny obszar współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego analityk uważa również relacje UE z jej sąsiadami na wschodzie, w tym stosunki z Rosją.

Trójkąt Weimarski stanowi forum dialogu Polski, Francji i Niemiec, zainicjowane w 1990 r. przez ówczesnych szefów dyplomacji Krzysztofa Skubiszewskiego, Hansa-Dietricha Genschera i Rolanda Dumasa.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)