Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Prasa o Polsce: pytania o przyczyny tragedii i jej skutki

0
Podziel się:

W pogrążonej w żałobie po katastrofie samolotu prezydenckiego Polsce
zaczynają pojawiać się pytania o przyczyny tragedii, ale także o możliwe jej konsekwencje dla
pojednania politycznego w kraju oraz zbliżenia Rosją - ocenia we wtorek niemiecka prasa.

W pogrążonej w żałobie po katastrofie samolotu prezydenckiego Polsce zaczynają pojawiać się pytania o przyczyny tragedii, ale także o możliwe jej konsekwencje dla pojednania politycznego w kraju oraz zbliżenia Rosją - ocenia we wtorek niemiecka prasa.

"Sueddeutsche Zeitung" pisze, że "żadna polska gazeta nie postawiła na razie pytania, czy (Jarosław Kaczyński)
mógłby wystartować w przyspiesonych wyborach prezydenckich w miejsce swego brata". Według "SZ" to pytanie stawiają jedynie zagraniczni dziennikarze. "Chyba większość Polaków nie wykazałaby zrozumienia, gdy ktoś, nawet jeśli jest bratem bliźniakiem, chciałby zbić kapitał na tragedii" - dodaje gazeta.

Powołuje się na warszawskich komentatorów, którzy - jak pisze "SZ" - "uważają, że (Jarosław Kaczyński) zburzyłby mit swego brata, jeśli kandydowałby na jego następcę". "Ale ten mit zostałby tym bardziej zburzony, jeśli okazałoby się, że prezydent osobiście wywierał presję na pilota, aby wylądował - tak jak już raz zdarzyło się podczas kryzysu gruzińskiego przed dwoma laty w trakcie lotu do Tbilisi" - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

Dodaje też, że pojawia się coraz więcej pytań, "które mogą ukazać tragedię w Smoleńsku w innym świetle". "Przez wzgląd na śmierć i żałobę tylko nieliczni otwarcie stawiają te pytania, lecz one zajmują prawie wszystkich Polaków: Jak mogło dojść do katastrofy? Czy można było jej uniknąć? I dlaczego Lech Kaczyński na czele dużej delegacji jeszcze musiał jechać do Katynia, skoro już trzy dni wcześniej odbyły się tam rosyjsko-polskie uroczystości?" - pisze bawarski dziennik.

Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że po tragedii doszło do w Polsce "pośmiertnego pojednania". "Po katastrofie w Smoleńsku w Polsce powtarza się zjawisko, które wystąpiło już dwa lata temu po śmierci papieża Jana Pawła II. Po stracie postaci utożsamianej z ojcem kraj ten został porwany przez falę braterstwa (...) Teraz po tragicznej śmierci prezydenta Kaczyńskiego głos zabierają jeden po drugim dawni jego przeciwnicy i wrogowie, by prosić o pośmiertne pojednanie" - pisze "FAZ".

W odrębnym artykule gazeta ocenia, że "nadchodzące tygodnie pokażą, czy tragedia ze Smoleńska zostawi głębokie ślady nie tylko w Polsce, ale też w Rosji". Jak dodaje, taką nadzieję mają ci, którzy żądają rozliczeń zbrodni Stalina i z oburzeniem patrzą na ślimaczący się proces rehabilitacji ofiar represji.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ro/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)