Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Premier Finlandii przeciwny zmianom w konstytucji UE

0
Podziel się:

Na dwa tygodnie przed przejęciem przez
Finlandię przewodnictwa w Unii Europejskiej fiński premier Matti
Vanhanen sprzeciwił się wprowadzaniu zmian do Traktatu
Konstytucyjnego i zapowiedział, że jego kraj ratyfikuje jesienią
konstytucję w obecnej wersji.

Na dwa tygodnie przed przejęciem przez Finlandię przewodnictwa w Unii Europejskiej fiński premier Matti Vanhanen sprzeciwił się wprowadzaniu zmian do Traktatu Konstytucyjnego i zapowiedział, że jego kraj ratyfikuje jesienią konstytucję w obecnej wersji.

"Finlandia pragnie, by ten traktat pozostał przy życiu" - powiedział Vanhanen w wywiadzie, który ukazał się w niedzielę na łamach "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". "Kontynuowanie przerwy na refleksję nie wystarczy. Musimy zacząć zabiegać o poparcie dla traktatu" - zaznaczył.

Fiński premier zapowiedział, że jego kraj ratyfikuje jesienią unijną konstytucję w obecnej wersji, co będzie "mocnym sygnałem" dla innych krajów. "Nie chodzi nam o wywieranie presji, lecz o dodanie odwagi innym krajom" - wyjaśnił.

"W każdym kraju istnieją krytycy, którzy wmawiają nam, że projekt konstytucji jest martwy. Mówią tak przede wszystkim przeciwnicy Unii Europejskiej, ponieważ chcą, żeby cała Unia umarła. To im się nie uda" - zapewnił fiński premier.

Vanhanen podkreślił, że nowa konstytucja jest bardziej korzystna dla UE niż obowiązujący obecnie traktat z Nicei. "Nie wyobrażam sobie, jak miałby wyglądać kompromis dla nowego traktatu" - oświadczył fiński polityk.

Zdaniem Vanhanena, realizacja propozycji kanclerza Austrii Wolfganga Schuessela, by referendum na temat konstytucji przeprowadzić równocześnie we wszystkich krajach, będzie trudna do realizacji. "Każdy kraj ma swoją konstytucję. Z powodów prawnych nie będzie możliwe równoczesne głosowanie we wszystkich krajach" - zastrzegł. Przypomniał, że w 17 krajach głosowanie już odbyło się.

Za "sensowny" pomysł uznał natomiast przeprowadzenie równoczesnego głosowania w tych krajach, które jeszcze nie głosowały i gdzie o przyjęciu konstytucji decydują obywatele. Zapobiegłoby to "efektowi domina", jak w ubiegłym roku po odrzuceniu konstytucji we Francji, gdy nagle także w innych krajach nastroje społeczne zwróciły się przeciwko konstytucji i przeciwko całej UE - wyjaśnił premier Finlandii.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ jo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)