Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Rozpoczęły się uroczystości 50-lecia wspólnoty europejskiej

0
Podziel się:

Od koncertu w berlińskiej filharmonii
rozpoczęły się obchody 50-lecia podpisania Traktatów Rzymskich,
uważanych za początek ścisłej integracji Europy. Główne
uroczystości, w tym przyjęcie Deklaracji Berlińskiej, zaplanowano
na niedzielę.

Od koncertu w berlińskiej filharmonii rozpoczęły się obchody 50-lecia podpisania Traktatów Rzymskich, uważanych za początek ścisłej integracji Europy. Główne uroczystości, w tym przyjęcie Deklaracji Berlińskiej, zaplanowano na niedzielę.

Przed koncertem w berlińskiej filharmonii kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z mężem powitała przywódców państw i rządów Unii Europejskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego z żoną Marią.

Następnie para prezydencka weźmie udział w uroczystej kolacji wydanej przez prezydenta Niemiec Horsta Koehlera dla szefów państw i rządów Unii.

W ramach obchodów 50-lecia narodzin UE w Berlinie planowane są także koncerty, spotkania, festyny dla mieszkańców oraz turystów.

Odbędą się polityczne spotkania szefów państw i rządów Unii. Okazją do tego będzie specjalna kolacja w sobotę oraz lunch w niedzielę, zaplanowany już po podpisaniu Deklaracji Berlińskiej. Głównymi tematami rozmów mają być dalsze prace nad traktatem konstytucyjnym UE oraz zbliżający się szczyt UE-USA.

W niedzielę kanclerz Merkel będzie gościć przywódców krajów unijnych w Muzeum Niemieckiej Historii, przy głównym berlińskim bulwarze - Unter den Linden. Na dziedzińcu kanclerz oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podpiszą Deklarację Berlińską.

Głos mają zabrać trzy podpisujące dokument osoby oraz premier Romano Prodi, w dowód uznania dla roli Włoch, gospodarza uroczystości podpisania w 1957 roku Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały europejską integrację.

Jeśli dopisze pogoda, szefowie państw i rządów maja zebrać się także do pamiątkowego zdjęcia pod symbolem Berlina - Bramą Brandenburską. Jeśli będzie padało, za tło posłuży barokowa fasada dziedzińca Arsenału.

Na niedzielę zaplanowano również koncert Joe Cockera oraz Gianny Nannini. Tę część programu rozpocznie w południe występ polskiej kapeli Village Kollektiv. W namiotach rozlokowanych za Bramą Brandenburską zaprezentują się wszystkie kraje UE oraz instytucje międzynarodowe, w tym Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży.

Polska chce pokazać uroki Gdańska oraz kusić uczestników festynu przysmakami polskiej kuchni, w tym makowcem i papieską kremówką.

Organizatorzy oferują także w nocy z soboty na niedzielę zabawę do białego rana w jednym z 35 berlińskich klubów. Spragnieni wrażeń artystycznych będą mogli natomiast odwiedzić najsłynniejsze muzea w stolicy Niemiec, w tym Muzeum Pergamońskie, otwarte z okazji jubileuszu Unii w sobotę od godz. 18 aż do 2 w nocy.

Elwira Wielańczyk (PAP)

eaw/ ksaj/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)