Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Rząd Bawarii zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego "janosikowe"

0
Podziel się:

Rząd Bawarii skieruje do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego
skargę przeciwko obowiązkowi przeznaczania sporej części wypracowanych przez największy kraj
związkowy dochodów na pomoc dla biedniejszych landów. Bawaria płaci 3,7 mld euro "janosikowego".

Rząd Bawarii skieruje do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego skargę przeciwko obowiązkowi przeznaczania sporej części wypracowanych przez największy kraj związkowy dochodów na pomoc dla biedniejszych landów. Bawaria płaci 3,7 mld euro "janosikowego".

Decyzja zapadła we wtorek na posiedzeniu w Monachium koalicyjnego rządu Bawarii, który tworzą chadecka Unia Chrześcijańsko-Społeczna CSU i liberalna Wolna Partia Demokratyczna FDP. Władze Bawarii chcą złożyć skargę jeszcze w tym roku - podała agencja dpa.

Należące do grupy najbogatszych niemieckich landów Bawaria, Badenia-Wirtembergia i Hesja wielokrotnie wzywały słabsze ekonomicznie kraje związkowe do podjęcia rozmów o zmianie obowiązujących zasad przyznawania subwencji, grożąc, w przypadku odmowy, wstąpieniem na drogę sądową. Władze w Monachium wyznaczyły ostateczny termin na początek br., jednak do negocjacji nie doszło. "Nasi partnerzy grają na czas" - czytamy w uchwale bawarskiego rządu.

"Solidarność jest ważna, lecz system transferowy, polegający na tym, że Bawaria ponosi połowę wszystkich kosztów związanych z wyrównywaniem poziomów życia, wymknął się spod kontroli i musi zostać skorygowany" - powiedział premier Bawarii Horst Seehofer dziennikowi "Sueddeutsche Zeitung" (wydanie wtorkowe).

W ubiegłym roku w ramach redystrybucji dochodów bogatsze landy przekazały biedniejszym krajom związkowym 7,3 mld euro. Z tej sumy na Bawarię przypadło 3,66 mld euro. Udział Hesji wyniósł 25 proc., Badenii-Wirtembergii 24 proc., a Hamburga 1 proc. Pozostałe 12 landów korzysta z subwencji. Stolica kraju - Berlin otrzymał z tej puli 3 mld euro. Celem systemu subwencji jest zgodnie z zapisem niemieckiej konstytucji "wyrównywanie warunków życia".

Burmistrz Bremy, jednego z najbiedniejszych landów, Jens Boehrnsen, uznał postępowanie Bawarii za element kampanii wyborczej przed przyszłorocznymi wyborami do bawarskiego parlamentu.

Obecny system subwencji obowiązuje do 2019 roku. Po II wojnie światowej Bawaria należała przed długi czas do najbiedniejszych regionów Republiki Federalnej Niemiec i korzystała przez klika dziesięcioleci z pomocy finansowej silniejszych ekonomicznie landów. (PAP)

lep/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.