Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Niemcy: Rząd będzie karał za szkolenia terrorystyczne

0
Podziel się

Kara więzienia do lat dziesięciu ma w Niemczech grozić za udział w szkoleniu terrorystycznym w zagranicznych ośrodkach treningowych.

Niemcy: Rząd będzie karał za szkolenia terrorystyczne
(PAP/EPA)
bDnspJTp

*Kara więzienia do lat dziesięciu ma w Niemczech grozić za udział w szkoleniu terrorystycznym w zagranicznych ośrodkach treningowych. *Takie sankcje przewiduje projekt nowelizacji przepisów karnych.

Niemiecki rząd chce ponadto zakazać rozpowszechniania w internecie instrukcji terrorystycznych oraz wprowadzić przepisy ułatwiające deportowanie cudzoziemców uznanych za niebezpiecznych dla państwa.

Do kodeksu karnego minister sprawiedliwości Brigitte Zypries (_ na zdjęciu _) z SPD chce wprowadzić nowy paragraf (89 a) dotyczący przygotowywania aktu przemocy. Podlegać karze mają jednak tylko osoby, które szkolą się lub szkolą innych w celu dokonania konkretnego zamachu terrorystycznego. Jako przykład Zypries wymieniła osoby szkolące się w pakistańskim obozie treningowym z zamiarem dokonania w Niemczech zamachu bombowego. Przepis ten dotyczy także neonazistów szkolących się z celu wysadzenia w powietrze synagogi. Udział w szkoleniu bez konkretnego zamiaru dokonania zamachu terrorystycznego ma pozostać niekaralny.

bDnspJTr

Propozycje ministerstwa sprawiedliwości wprowadzają karalność gromadzenia, przechowywania i przekazywania broni oraz wirusów, trucizn, materiałów nuklearnych i wybuchowych. Zakazane ma być także przekazywanie pieniędzy na ten cel.

Zdaniem władz w Berlinie nowe przepisy zlikwidują istniejącą lukę. Obecne regulacje nie wystarczą w walce z islamskimi terrorystami.

Przeszkolenie w pakistańskich obozach terrorystycznych przeszli trzej mężczyźni, którzy zamierzali dokonać zamachów na amerykańskie obiekty cywilne i wojskowe w Niemczech. Niemiecka policja zatrzymała ich na początku września, w chwili gdy rozpoczęli konstruowanie ładunków wybuchowych.

Partie chadeckie CDU i CSU uważają propozycje socjaldemokratycznej minister za niewystarczające. Bawarski minister spraw wewnętrznych Guenther Beckstein (CSU) powiedział, że prawo powinno karać także tych, którzy przejdą szkolenie terrorystyczne i dopiero po powrocie do Niemiec rozpoczną planowanie zamachów. Jego stanowisko podziela Wolfgang Bosbach z CDU.

bDnspJTx

Zakres zaostrzenia prawa w walce z terroryzmem jest jednym z kontrowersyjnych tematów w koalicji CDU/CSU - SPD. Chadecy opowiadają się za dalszym zaostrzaniem prawa, socjaldemokraci ostrzegają przed ograniczaniem praw obywatelskich.

bDnspJTS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)