Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Rząd udzieli schronienia Afgańczykom pracującym dla Bundeswehry

0
Podziel się

Niemiecki rząd zapowiedział we wtorek, że po wyjściu Bundeswehry z
Afganistanu udzieli schronienia 182 Afgańczykom, którzy współpracowali z żołnierzami niemieckim i
będą w związku z tym narażeni na zemstę ze strony islamskich ekstremistów.

bEqEmNed

Niemiecki rząd zapowiedział we wtorek, że po wyjściu Bundeswehry z Afganistanu udzieli schronienia 182 Afgańczykom, którzy współpracowali z żołnierzami niemieckim i będą w związku z tym narażeni na zemstę ze strony islamskich ekstremistów.

"Uważam, że musimy tak postąpić, by być fair i w porządku wobec nich" - powiedział minister spraw wewnętrznych Niemiec Hans-Peter Friedrich.

Początkowo władze w Berlinie zaoferowały pobyt na stałe 23 "bezpośrednio zagrożonym" osobom. Po złagodzeniu kryteriów uprawniających do przyjazdu do Niemiec z propozycji może skorzystać kolejnych 159 Afgańczyków. O stały pobyt w Niemczech ubiega się łącznie około 300 obywateli Afganistanu. Za osoby szczególnie zagrożone uważa się afgańskich tłumaczy pracujących dla wojska i policji.

bEqEmNef

Friedrich wyjaśnił, że wnioski afgańskich współpracowników Bundeswehry będą rozpatrywane szybko - "bez zbędnej biurokracji". "Chodzi o osoby, które nam pomagały, które były po naszej stronie" - zaznaczył szef MSW. Postępowanie w sprawie przyznania azylu trwa zwykle wiele miesięcy i kończy się w większości przypadków odmową.

Międzynarodowa misja NATO w Afganistanie dobiegnie końca w 2014 roku. Po wycofaniu głównych sił w Afganistanie pozostaną jedynie niewielkie oddziały do szkolenia afgańskich żołnierzy, w tym około 800 Niemców. Obecnie kontyngent Bundeswehry liczy 3 700 żołnierzy. (PAP)

lep/ mc/

bEqEmNeG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)