Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: SPD chce strategii wycofania wojsk z Afganistanu

0
Podziel się

Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) domaga się strategii
wycofywania niemieckich sił z Afganistanu, wyznaczającej konkretne ramy czasowe - potwierdził w
czwartek w telewizji ARD przewodniczący SPD Sigmar Gabriel.

bEiNsndx

Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) domaga się strategii wycofywania niemieckich sił z Afganistanu, wyznaczającej konkretne ramy czasowe - potwierdził w czwartek w telewizji ARD przewodniczący SPD Sigmar Gabriel.

Szef frakcji SPD, były minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla najnowszego numeru tygodnika "Die Zeit" po raz pierwszy zaproponował konkretne daty zakończenia misji. "Musimy porozumieć się z naszymi najważniejszymi partnerami europejskimi w sprawie zakończenia militarnego zaangażowania (w Afganistanie) w przedziale czasowym pomiędzy 2013 a 2015 rokiem" - powiedział Steinmeier. To "ambitne, ale realne" - dodał.

Według Gabriela, każdy obecnie przyznaje, że "konflikt pod Hindukuszem nie jest do wygrania poprzez dalszą militarną obecność". "Teraz chodzi o to, by wzmocnić afgańskie siły bezpieczeństwa, a nie wiecznie odgrywać okupanta w Afganistanie" - dodał.

bEiNsndz

Gabriel odrzucił też możliwość zwiększenia liczebności niemieckiego kontyngentu wchodzącego w skład dowodzonych przez NATO sił ISAF; obecnie liczy on maksymalnie 4500 żołnierzy, ale na jego zwiększenie nalegają USA. "W żadnym razie nie chcemy wysyłać tam dodatkowych oddziałów bojowych, ale wzmocnić szkolenie (afgańskich sił). Kiedyś musimy wyjść z Afganistanu" - ocenił szef SPD.

Zdaniem socjaldemokratów niemiecki rząd federalny nie ma strategii zaangażowania kontyngentu Bundeswehry w międzynarodowej misji ISAF pod Hindukuszem. "Żołnierzom pomogłoby, gdyby rząd miał jasną linię" - uważa Steinmeier. W jego ocenie istnieje ryzyko, że na zaplanowaną na 28 stycznia londyńska konferencję w sprawie przyszłości misji w Afganistanie Niemcy pojadą bez zdecydowanego stanowiska.

Minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg już w środę oświadczył w Bundestagu, że jest przeciwny wyznaczaniu ostatecznych dat wycofania wojsk z Afganistanu. "Byłoby to na rękę tym, którzy znów chcą cofnąć czas (w Afganistanie)" - powiedział.

Przed przyszłotygodniową konferencją w Londynie kanclerz Angela Merkel przedstawi w Bundestagu informację rządu na temat zaangażowania niemieckich sił pod Hindukuszem. Politycy koalicji potwierdzili, że w nadchodzących tygodniach Merkel zamierza zabiegać o poparcie frakcji opozycyjnych dla nowej koncepcji udziału wojsk niemieckich w misji ISAF.

bEiNsndF

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/

bEiNsnea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)