Notowania

wiadomości
10.03.2011 17:30

Niemcy: Strajk maszynistów poważnie zakłócił ruch kolejowy

Najpoważniejszy jak dotąd strajk Związku Zawodowego Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) spowodował w czwartek znaczne zakłócenia w ruchu pociągów pasażerskich i towarowych na terenie całych Niemiec - poinformowały państwowe Koleje Niemieckie (DB).

Podziel się
Dodaj komentarz

Najpoważniejszy jak dotąd strajk Związku Zawodowego Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) spowodował w czwartek znaczne zakłócenia w ruchu pociągów pasażerskich i towarowych na terenie całych Niemiec - poinformowały państwowe Koleje Niemieckie (DB).

Według nich, trwający do godz. 10 sześciogodzinny maszynistów w ruchu pasażerskim spowodował liczne odwołania pociągów podmiejskich i kolei miejskich (S-Bahn), a w komunikacji dalekobieżnej na trasy nie mogła wyruszyć jedna trzecia składów. Zakończony również o godz. 10 czternastogodzinny strajk maszynistów w ruchu towarowym zatrzymał kilkaset pociągów. DB uprzedziły podróżnych, że przywrócenie normalnego rozkładu jazdy potrwa do wieczora.

Według GDL, wskutek strajku na terenie całych Niemiec doszło do odwołania lub poważnego opóźnienia ponad 80 proc. pociągów pasażerskich i towarowych. Protest objął nie tylko DB, ale również konkurencyjne przedsiębiorstwa kolejowe Metronom, Hessische Landesbahn i Veolia Verkehr Sachsen-Anhalt.

Szef GDL Claus Weselsky zagroził jeszcze dłuższymi strajkami. Jego związek domaga się jednolitych warunków płacowych dla wszystkich 26 tys. maszynistów kolejowych. Głównym żądaniem jest dostosowanie zarobków całej branży do poziomu rynkowego lidera DB oraz ich pięcioprocentowa podwyżka także w sześciu dużych przedsiębiorstwach konkurencyjnych: Abellio, Arriva, Benex, Keolis, Veolia i Hessische Landesbahn. W ramach forsowania tego postulatu GDL przeprowadził już wcześniej trzy krótsze ostrzegawcze akcje strajkowe.

Jak podały BD, 14-godzinny strajk maszynistów pociągów towarowych spowodował zatrzymanie około 300 pociągów, a likwidacja zatorów przewozowych potrwa do końca tygodnia. Dwie trzecie składów udało się utrzymać w ruchu. Natomiast według GDL, odwołania lub opóźnienia dotyczyły 600 pociągów towarowych.

Państwowe koleje zdecydowanie potępiły akcję strajkową. "Strajk jest zupełnie bezsensowny. DB oferują maszynistom najlepsze warunki w branży i popierają podstawowe żądania GDL - i za to zostają objęte strajkiem" - oświadczył odpowiedzialny za sprawy transportu pasażerskiego członek zarządu Deutsche Bahn Ulrich Homburg.(PAP)

dmi/ kar/

8513845

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz