Notowania

niemcy
01.10.2008 13:07

Niemcy: Szczyt rosyjsko-niemiecki sygnałem odprężenia

Kanclerz Niemiec Angela Merkel udaje się w czwartek do Petersburga na odbywające się po raz 10. rosyjsko- niemieckie konsultacje rządowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kanclerz Niemiec Angela Merkel udaje się w czwartek do Petersburga na odbywające się po raz 10. rosyjsko- niemieckie konsultacje rządowe. *

Zdaniem części komentatorów szczyt rosyjsko-niemiecki będzie sygnałem odprężenia we wzajemnych stosunkach.

Berlin podkreśla, że spotkanie ma służyć podtrzymaniu dialogu z Rosją w okresie napięć związanych z sierpniowym konfliktem na Kaukazie.

Będzie to druga wizyta niemieckiej kanclerz w Rosji od wybuchu wojny w Gruzji. W połowie sierpnia na spotkaniu z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem w Soczi Merkel otwarcie skrytykowała rosyjską operację na Kaukazie.

Do Petersburga udaje się też siedmiu niemieckich ministrów: spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, gospodarki, finansów, rolnictwa, zdrowia oraz oświaty i badań naukowych.

Delegacji rządowej towarzyszyć mają czołowi przedstawiciele świata gospodarki.

Już w środę w Petersburgu rozpoczęły się spotkania ekspertów, ludzi świata kultury, nauki, organizacji społecznych i pozarządowych z obu krajów w ramach forum "Dialog Petersburski", istniejącego od 2001 roku.

"Atmosfera jest lepsza niż jeszcze parę tygodni temu. Dominuje ocena, że dialog jest konieczny i należy odejść od kursu konfrontacji, który do niczego nie prowadzi" - powiedział PAP obecny w Petersburgu ekspert niemieckiej Fundacji Bertelsmanna Cornelius Ochmann.

Jak zaznaczył, fakt, że konsultacje odbędą się zaledwie kilka tygodni po wojnie w Gruzji, nie oznacza, że niemiecki rząd zamierza przejść do porządku dziennego nad niedawnymi wydarzeniami.

"Merkel przyjeżdża do Petersburga dopiero w czwartek, a nie w środę wieczorem na kolację, jak początkowo oczekiwano. Szczyt ograniczy się do kilku godzin dyskusji" - zauważył niemiecki ekspert.

"Będzie to krytyczny dialog, ale nie zarzuty pod adresem drugiej strony. Oceniam to jako powolny powrót do rozmowy z Rosją" - dodał.

Według Ochmanna zdystansowane podejście Angeli Merkel do Rosji nie jest dobrze odbierane przez niemiecki świat biznesu, który uważa, że "z Rosjanami trzeba się dogadać".

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przedstawiciele gospodarki postarali się, by ze spotkania w Petersburgu popłynęły pozytywne sygnały. Jak napisał we wtorek dziennik "Sueddeutsche Zeitung", jednym z głównych tematów rosyjsko-niemieckich konsultacji ma być "partnerstwo innowacyjne", zorientowane na wydajność zużycia energii oraz ochronę zdrowia.

W jego ramach Rosjanie mieliby otrzymać pomoc w utworzeniu agencji energii na wzór istniejącej w Niemczech oraz w energooszczędnej przebudowie szpitali i domów mieszkalnych.

Na czele problemów do omówienia jest dalszy rozwój sytuacji wokół zbuntowanych republik gruzińskich Osetii Południowej i Abchazji oraz międzynarodowy kryzys finansowy.

W ocenie Alexandra Rahra z Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej Merkel oraz Miedwiediew potwierdzą także poparcie dla budowy gazociągu Północnego pod Bałtykiem, szczególnie wobec niedawnej publicznej krytyki tego projektu przez USA.

Anna Widzyk(PAP)

awi/ kar/

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz