Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Szef SPD: europejska ustawa zasadnicza zamiast konstytucji UE

0
Podziel się:

Przewodniczący współrządzącej w Niemczech SPD
Kurt Beck zaproponował, by zastąpić odrzucony przez Francję i
Holandię traktat konstytucyjny Unii Europejskiej "europejską
ustawą zasadniczą".

Przewodniczący współrządzącej w Niemczech SPD Kurt Beck zaproponował, by zastąpić odrzucony przez Francję i Holandię traktat konstytucyjny Unii Europejskiej "europejską ustawą zasadniczą".

"Nasze stanowisko jest jednoznaczne: opowiadamy się za traktatem konstytucyjnym i chcemy zachować jego polityczną substancję" - powiedział Beck w poniedziałek w Berlinie podczas kongresu frakcji socjalistycznej Parlamentu Europejskiego.

"Równocześnie musimy jednak przyjąć do wiadomości wynik referendów we Francji i Holandii i wyciągnąć wnioski z panującego tam stanowiska, iż obecny traktat nie może być w tej samej formie ponownie poddany głosowaniu" - dodał szef SPD.

Beck przyznał, że termin "konstytucja" przyjmowany jest w wielu krajach Unii, w tym także w Niemczech "sceptycznie". "Europejska ustawa zasadnicza mogłaby - oprócz centralnych części traktatu konstytucyjnego - opisać w preambule centralne cele europejskiej polityki wewnątrz Unii i na świecie oraz wyraźnie uwypuklić narodową specyfikę kulturową" - wyjaśnił niemiecki socjaldemokrata.

Z tego dokumentu powinno jednoznacznie wynikać, że jedną z cech Europy jest "jedność w różnorodności" oraz zachowanie regionalnej i narodowej tożsamości. Taka propozycja wychodzi na przeciw życzeniom i obawom mieszkańców krajów UE - uważa Beck.

"Ustawą zasadniczą" (Grundgesetz) nazwano przyjętą w 1949 roku w Niemczech Zachodnich niemiecką konstytucję. Nazwa miała podkreślić prowizoryczny charakter RFN w związku z podziałem kraju. Prawdziwa konstytucja miała powstać dopiero po zjednoczeniu Niemiec, jednak po roku 1990 zrezygnowano z tych planów.

Beck uznał za wielkie osiągnięcie polityczną i ekonomiczną integrację Europy wskutek rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku. Zdaniem szefa SPD proces integracji nie został jeszcze zakończony. "Odczuliśmy to wyraźnie w minionych tygodniach i miesiącach w dwustronnych stosunkach z Polską" - zaznaczył socjaldemokrata, nawiązując do niedawnych nieporozumień między Berlinem i Warszawą.

Beck zapewnił, że celem socjaldemokratów pozostaje "głębokie partnerstwo" z Polską - na wzór przyjaźni niemiecko-francuskiej.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)