Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Utrzymuje się alarm powodziowy w wielu regionach

0
Podziel się:

Kulminacyjna fala powodziowa na Renie przeszła w nocy z poniedziałku na
wtorek przez Kolonię, nie powodując większych szkód. W wielu regionach wciąż utrzymuje się jednak
zagrożenie powodziowe. Pod wodą jest miasto Wertheim nad Menem.

Kulminacyjna fala powodziowa na Renie przeszła w nocy z poniedziałku na wtorek przez Kolonię, nie powodując większych szkód. W wielu regionach wciąż utrzymuje się jednak zagrożenie powodziowe. Pod wodą jest miasto Wertheim nad Menem.

Ubiegłotygodniowa odwilż i topniejące masy śniegu spowodowały wezbranie rzek niemal w całych Niemczech. Od minionego weekendu w wyniku powodzi zginęły bądź zaginęły cztery osoby.

W Kolonii stan wody w Renie doszedł w nocy do poziomu 8,9 metra i obecnie powoli spada - podała telewizja informacyjna N24, powołując się na władze miasta. W minionych latach miasto zainwestowało setki milionów euro w ochronę przed powodzią; kolońska starówka byłaby zagrożona, gdyby poziom wody osiągnął 11,3 metra.

Już w poniedziałek po południu fala kulminacyjna przeszła przez Koblencję, gdzie do Renu uchodzi Mozela. Pozalewane są piwnice i partery domów, stojących bezpośrednio nad rzeką. Woda w Mozeli także opada.

Bardziej ucierpiało 25-tysięczne miasto Wertheim, leżące nad Menem na północy Badenii-Wirtembergii. Pod wodą jest zabytkowa starówka. Mieszkańcy, którzy przywykli do częstych powodzi i podtopień, przygotowali się i tym razem, usuwając meble i sprzęt z parterów zagrożonych domów. Większość budynków jest dostępna dzięki systemowi kładek, ułożonych nad zalanymi ulicami. Stan wody w rzece w okolicy Wertheim nadal rośnie.

Jak informuje agencja dpa, na niektórych odcinkach Odry utrzymano czwarty, najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Podobnie jest nad Soławą w Saksonii-Anhalt. Z kolei nad rzekami w Saksonii oraz Dolnej Saksonii sytuacja nieco się uspokoiła. (PAP)

awi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)