Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Wiceminister spraw zagranicznych o potrzebie rozmawiania z Rosją o tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

NATO powinno rozważyć wezwanie
prezydenta Rosji Władimira Putina do rozmów o tarczy
przeciwrakietowej w Europie Wschodniej - powiedział w poniedziałek
wiceminister spraw zagranicznych Niemiec Gernot Erler w wywiadzie
dla Reutera.

NATO powinno rozważyć wezwanie prezydenta Rosji Władimira Putina do rozmów o tarczy przeciwrakietowej w Europie Wschodniej - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Niemiec Gernot Erler w wywiadzie dla Reutera.

Erler uznał, że sobotnie wystąpienie Putina na 43. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium było "wyraźnym sygnałem, iż istnieje potrzeba dyskusji".

Putin krytykował w Monachium Stany Zjednoczone za plany rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach oraz przestrzegał przed dalszym poszerzaniem NATO.

Erler wyraził opinię, że rozsądne byłoby poważne potraktowanie wypowiedzi prezydenta Rosji na temat (rosyjskiej) percepcji NATO". Wiceminister dodał, że Putin obawia się, iż tarcza przeciwrakietowa "sprowadzi potencjał NATO bliżej granic Rosji, i to bez żadnych intensywnych dyskusji czy negocjacji z Rosją".

W opinii Erlera, należy się zastanowić, czy dzięki rozmowom można by uniknąć "irytacji Rosji" i posunięć militarnych Moskwy, prowadzących do nowego wyścigu zbrojeń.

Wiceminister powiedział, że rozpatruje przemówienie Putina w kontekście poszukiwania przez Rosję stosownego miejsca na arenie międzynarodowej, rosnącej pewności siebie Rosji i rosnącego znaczenia jej ogromnych zasobów ropy naftowej i gazu.

"Nie sądzę, żeby istniała dobra alternatywa dla togo co, mamy nadzieję, jest strategicznym partnerstwem z Rosją" - cytuje Reuter zastępcę szefa niemieckiego MSZ.

Erler podkreślił, że na świecie jest wiele konfliktów, których nie da się rozwiązać bez Rosji - "od Bliskiego Wschodu przez Bałkany i problem Kosowa, po Afganistan".

Niemiecki wiceminister - pisze Reuter - doszukał się też w przemówieniu Putina konstruktywnych elementów, których nie należy ignorować - pragnienie uniknięcia militaryzacji przestrzeni kosmicznej i zobowiązanie kontynuowania prac nad przełamaniem impasu w sprawie programu nuklearnego Iranu.

Również w poniedziałek rzecznik rządu niemieckiego Ulrich Wilhelm oświadczył, że ostra krytyka Stanów Zjednoczonych i NATO, jaką Władimir Putin zaprezentował w Monachium, nie była "odwrotem ku zimnej wojnie".

Według rzecznika, prezydent Rosji wypowiedział się w swój własny sposób na konferencji, która zapewniała "stosowne i sprawdzone ramy" dla tego rodzaju otwartej dyskusji.

Jak zaznaczył Wilhelm, rząd Niemiec nie podziela rosyjskich zastrzeżeń wobec rozszerzenia NATO na wschód, ale będzie kontynuował zarówno dialog z Rosją na ten temat, jak i współpracę z nią w innych kwestiach międzynarodowych. (PAP)

az/ ap/

4910 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)