Notowania

merkel
17.10.2010 08:45

Niemcy zaostrzą swoją politykę wobec imigrantów?

Ostre wystąpienie Angeli Merkel na temat cudzoziemców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że próby stworzenia w Niemczech społeczeństwa wielokulturowego zdecydowanie zawiodły. *

ZOBACZ TAKŻE:
Do Niemiec przybędzie 900 tysięcy imigrantów.
Merkel wygłosiła swe przemówienie w Poczdamie, przed publicznością złożoną z młodych członków jej partii - CDU. Kanclerz powiedziała, że w praktyce nie zadziałała koncepcja społeczeństwa _ mulitkulti _, jak nazwali je Niemcy - w którym ludzie o różnym zapleczu religijnym, kulturowym, etnicznym żyliby obok siebie szczęśliwie i zgodnie. Jej zdaniem to wielokulturowe podejście nie sprawdza się zwłaszcza wobec liczącej ponad cztery miliony ludzi mniejszości muzułmańskiej.

Uwagi Merkel podgrzały atmosferę, w jakiej toczy się w Niemczech debata na temat imigracji i Islamu - komentuje Reuters.

BBC przytacza wyniki przeprowadzonego niedawno sondażu, według którego ponad trzydzieści procent Niemców uważa, że ich kraj jest zalany przez cudzoziemców. Badanie, które zrobiono na zlecenie Fundacji Friedricha Eberta, wskazuje również, że taka sama grupa respondentów sądzi, że 16 milionów imigrantów i osób obcego pochodzenia, przybyło do Niemiec ze względu na korzyści, jakie oferuje państwo opiekuńcze.

ZOBACZ TAKŻE:
Władze Bundesbanku chcą się pozbyć Thilo Sarrazina.
Merkel musi stawić czoło presji, jaką wywiera na nią jej własna partia. CDU nalega, by przyjęto bardziej wymagające stanowisko wobec imigrantów, którzy nie wykazują woli przystosowania się do niemieckiego społeczeństwa.

Zdaniem Merkel, zbyt mało wymagało się w przeszłości od imigrantów, którzy powinni robić więcej, by zintegrować się z niemieckim społeczeństwem, zwłaszcza zaś uczyć się języka, by móc uczęszczać do szkół i znaleźć sobie miejsce na rynku pracy.

_ - Ktoś, kto natychmiast nie mówi po niemiecku nie jest tu mile witany - _powiedziała Merkel.

_ - Na początku lat 60. nasz kraj zaprosił pracowników zza granicy _ - przypomniała Merkel. - _ Oszukiwaliśmy się przez jakiś czas. Mówiliśmy, że oni nie zostaną, któregoś dnia odejdą. Ale rzeczywistość jest inna _ - powiedziała.

Na tydzień przed wystąpieniem w Poczdamie Merkel spotkała się premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, z którym ustaliła, że obydwie strony podejmą kroki, by ułatwić integrację liczącej 2,5 miliona społeczności tureckich imigrantów, którym szczególnie trudno przychodzi przystosowanie się do niemieckiej rzeczywistości.

Tagi: merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz