Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemiecka prasa: Polska konserwatywna i stabilna

0
Podziel się

Wybory pokazały Polskę jako kraj konserwatywny i politycznie stabilny.

Niemiecka prasa: Polska konserwatywna i stabilna
(PAP/Tomasz Gzell)
bEgKOVXF

Wybory samorządowe w Polsce pokazały, że kraj ten jest konserwatywny oraz politycznie stabilny - ocenia niemiecki dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

_ Polacy są konserwatywni, pod wieloma względami. W niedzielnych wyborach komunalnych i regionalnych pierwsze i drugie miejsce przypadło dwóm partiom prawicy: liberalnym konserwatystom premiera Tuska i narodowemu obozowi jego poprzednika Kaczyńskiego. Lewica, która przezwycięża swoją postkomunistyczną fazę i staje się całkiem normalną partią socjaldemokratyczną, uzyskała nieco ponad 10 procent _ - pisze _ FAZ _.

Jak dodaje dziennik, _ nie tylko procentowe wyniki wyborów zdradzają skłonność Polaków do konserwatyzmu, ale też regionalny wzór: zachód i północ pozostają jak zawsze liberalne, podczas gdy na rolniczym, biedniejszym wschodzie dominuje nastrój ojczyźniano-klerykalny _.

bEgKOVXH

Według niemieckiej gazety straty obu dominujących partii prawicowych w porównaniu z wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi mają mniej wspólnego ze zmianą nastrojów wyborców, niż z typową dla wyborów lokalnych konkurencją miejscowych ugrupowań i kandydatów.

_ Tak zmienna kiedyś Polska, której gospodarcza odporność zadziwiała w czasie kryzysu, ustabilizowała się również politycznie _ - podsumowuje _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t117009.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niespodziewany;sukces;psl;zobacz;wyniki;w;sejmikach,121,0,714873.html) Niespodziewany sukces PSL. Zobacz wyniki w sejmikach Po przeliczeniu prawie 84 proc. protokołów, w ujęciu ogólnopolskim kandydatów Platformy poparło 31,4 procent Polaków. Ludowcy, z wynikiem 15,7 proc. wyprzedzili SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t117003.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/warszawa;bez;drugiej;tury;jak;glosowaly;miasta,62,0,714814.html) Warszawa bez drugiej tury. Jak głosowały miasta? Urzędująca prezydent stolicy po przeliczeniu prawie 84 proc. protokołów otrzymała ponad 53 proc. głosów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t103098.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/posel;o;renegatach;petali;nogi;koniom;w;czasie;wyscigu,130,0,715650.html) Poseł o renegatach: Pętali nogi koniom w czasie wyścigu Maks Kraczkowski uważa, że jego byli koledzy z PiS wykazali złą wolę.
bEgKOVYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)