Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiecki związek domaga się od UE wyjaśnień ws. fabryki AEG w Norymberdze

0
Podziel się:

24.2.Berlin (PAP) - Przewodniczący niemieckiego związku
zawodowego metalowców (IG Metall) Juergen Peters domaga się od
Komisji Europejskiej wyjaśnień, czy szwedzki koncern Electrolux,
który przenosi produkcję sprzętu domowego z Niemiec do Polski,
otrzymał dotacje z unijnych bądź polskich funduszy.

24.2.Berlin (PAP) - Przewodniczący niemieckiego związku zawodowego metalowców (IG Metall) Juergen Peters domaga się od Komisji Europejskiej wyjaśnień, czy szwedzki koncern Electrolux, który przenosi produkcję sprzętu domowego z Niemiec do Polski, otrzymał dotacje z unijnych bądź polskich funduszy.

Peters wysłał pismo z prośbą o zbadanie tej kwestii do unijnych komisarzy Guentera Verheugena i Vladimira Szpidli - podał w piątek niemiecki dziennik "Berliner Zeitung".

"Konflikt o przyszłość zakładów AEG wywołał w Republice Federalnej Niemiec dyskusję, która wzmacnia nastroje sceptyczne wobec UE. Powinniśmy razem przeciwstawić się takiemu rozwojowi wypadków" - napisał szef IG Metall.

Władze koncernu Electrolux zapowiedziały, że do końca przyszłego roku zamkną fabrykę AEG w Norymberdze i przeniosą produkcję ze względu na niższe koszty pracy do Polski i Włoch. Od 20 stycznia załoga norymberskiej fabryki strajkuje przeciwko likwidacji 1750 miejsc pracy. Pracownicy domagają się cofnięcia decyzji o zamknięciu zakładu lub daleko idących gwarancji socjalnych dla zwalnianych osób.

Pismo Petersa zawiera szereg szczegółowych pytań dotyczących lokalizacji fabryki w polskiej specjalnej strefie ekonomicznej Żarów. Zdaniem niemieckich związkowców taka strefa jest nie do pogodzenia z prawem unijnym. Peters domaga się informacji o tym, jakie przywileje otrzymują firmy rozpoczynające działalność w strefie. "Prosimy o opublikowanie danych dotyczących przyznanych konkretnie koncernowi Electrolux ulg" - czytamy w piśmie.

Rozpoczęty ponad miesiąc temu strajk bulwersuje niemiecką opinię publiczną. Poparcie dla protestujących wyrazili przedstawiciele Partii Lewicy oraz SPD. Do mediacji między załogą a koncernem włączył się premier Bawarii Edmund Stoiber. W międzyczasie strajk rozszerzył się na spółki kooperujące z fabryką w Norymberdze.

W norymberskich zakładach produkuje się rocznie 1,4 mln urządzeń firm AEG, Electrolux, Juno i Zanussi.

Jacek Lepiarz (PAP)

ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)