Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niepełnosprawni chcą lepszego zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny

0
Podziel się:

Sprawniejszego systemu zaopatrzenia w sprzęt
ortopedyczny i środki pomocnicze chcą środowiska osób
niepełnosprawnych. Z takim postulatem zamierzają wystąpić do
ministra zdrowia i parlamentarzystów.

Sprawniejszego systemu zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze chcą środowiska osób niepełnosprawnych. Z takim postulatem zamierzają wystąpić do ministra zdrowia i parlamentarzystów.

W piątek zakończył się w Warszawie 2-dniowy Ogólnopolski Konwent ponad 30 ogólnopolskich i regionalnych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i pacjentów. Przebiegał on pod hasłem "Sprawnie dla niesprawnych".

Jak powiedział PAP w piątek koordynator konwentu Marek Plura, "skutkiem konwentu jest wybranie 5-osobowej komisji, która przygotuje katalog niezbędnych zmian w systemie zaopatrzenia niepełnosprawnych w sprzęt".

Plura poinformował, że 5 maja, gdy przypada europejski dzień walki z dyskryminacją niepełnosprawnych, do ministra zdrowia trafi wniosek o powołanie wspólnego zespołu osób pracujących nad zmianami systemu. Wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie zmian ma trafić także do parlamentarzystów.

Podczas konwentu przyjęto wspólne wnioski, z których wynika, że w systemie zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny jest zbyt mało środków finansowych, w katalogu refundowanego sprzętu brakuje wielu przedmiotów, które pomogłyby w aktywności społecznej i zawodowej niepełnosprawnych. Zbyt rozbudowany jest także administracyjny system ubiegania się o dofinansowanie sprzętu.

Ponadto limity dofinansowania są zbyt niskie w stosunku do cen rynkowych sprzętu, a okres zużycia określono na zbyt długi czas, np. dofinansowanie laski dla osoby niewidomej przysługuje co 2 lata, zaś aktywne osoby niewidome zużywają 2-3 laski rocznie. Z kolei wózek inwalidzki kosztuje ok. 6 tys. zł, a dofinansowanie to 1,5 tys. zł.

Środowiska osób niepełnosprawnych uważają, że konieczne jest także zwiększenie udziału wydatków na zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia(NFZ) z obecnego poziomu 1,3 proc. do ok. 2 proc. tego budżetu.

"Brak pieniędzy powoduje kilkumiesięczne oczekiwanie na dany sprzęt, co dla pacjentów oznacza np. utratę zdolności do pracy" - powiedział Plura.

Podkreślił on, że zbyt rozbudowana administracja powoduje, że pacjent musi przejść skomplikowaną drogę, aby otrzymać dofinansowanie. Pacjent musi udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który kieruje go do specjalisty. Ten zaś wystawia zlecenie na sprzęt, które musi potwierdzić pracownik w terenowym punkcie NFZ.

W opinii niepełnosprawnych należy także uzupełnić katalog przedmiotów finansowanych przez NFZ o przedmioty niezbędne osobom niepełnosprawnym do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym, m.in. o wózki inwalidzkie o napędzie elektrycznym i łóżka rehabilitacyjne.

Przedmioty ortopedyczne to m.in. protezy kończyn, gorsety i kołnierze, laski, kule, balkoniki, wózki inwalidzkie. Środki pomocnicze to z kolei np. soczewki, protezy oka, aparaty słuchowe, cewniki, pieluchy, peruki oraz poduszki i materace przeciwodleżynowe.

Według Plury, osoby niepełnosprawne stanowią 12 proc. polskiego społeczeństwa, czyli ok. 4,5 mln osób.(PAP)

bpi/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)