Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Niezawisimaja Gazieta": Polska i Rosja podzieliły Ukrainę

0
Podziel się:

"Polska i Rosja podzieliły Ukrainę" - tak
"Niezawisimaja Gazieta" tytułuje w poniedziałek artykuł opisujący
zabiegi Rosji o przejęcie kontroli nad ukraińskimi gazociągami i
Polski - nad ropociągami.

"Polska i Rosja podzieliły Ukrainę" - tak "Niezawisimaja Gazieta" tytułuje w poniedziałek artykuł opisujący zabiegi Rosji o przejęcie kontroli nad ukraińskimi gazociągami i Polski - nad ropociągami.

"Geopolityczna rywalizacja Rosji i Polski o najatrakcyjniejsze aktywa gospodarcze na Ukrainie weszła w nową fazę. Moskwa i Warszawa zaczęły z Kijowem rozmowy o uzyskaniu kontroli nad magistralami gazowymi i naftowymi, za których pośrednictwem Europa zaopatruje się w nośniki energii z Rosji i krajów Azji Środkowej" - pisze moskiewski dziennik.

"Niezawisimaja Gazieta" zauważa, że "Warszawa przedstawiła Kijowowi projekt porozumienia międzyrządowego o transportowaniu kaspijskiej ropy trasą Odessa-Brody-Płock, zgodnie z którym polska kompania Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) +Przyjaźń+ S.A. powinna otrzymać prawo pierwokupu akcji przy prywatyzacji Ukrtransnafty (operatora rurociągów naftowych na Ukrainie)".

"Innymi słowy, Polacy w zamian za dokończenie i uruchomienie rurociągu Odessa-Brody-Płock chcą uzyskać kontrolę nad całym systemem przesyłowym Ukrainy, w tym nad Przyjaźnią" - podkreśla dziennik.

Zdaniem "Niezawisimej Gaziety" udział PERN "Przyjaźń" w prywatyzacji ukraińskiego systemu przesyłu ropy "może stać się poważnym problemem w stosunkach z Rosją, za co Ukraina +będzie bezlitośnie bita+".

"Wszystko wskazuje na to, że na Ukrainie ma się tego świadomość. Nieprzypadkowo wiceprezes Ukrtransnafty Igor Gorobiec w czasie piątkowego spotkania z wysłannikiem Komisji Europejskiej Faouzim Bensarsą poinformował go, że propozycja strony polskiej jest sprzeczna z wcześniejszymi uzgodnieniami i może w istotny sposób opóźnić rozmowy o zakończeniu budowy naftociągu Odessa-Brody- Płock" - wskazuje rosyjski dziennik.

Magistrala Odessa-Brody, biegnąca z portu Odessa nad Morzem Czarnym do miejscowości Brody na zachodzie Ukrainy, w pobliżu granicy z Polską, została ukończona w 2002 roku.

Uruchomienie rurociągu Brody-Płock do przesyłu ropy naftowej ze złóż Morza Kaspijskiego miałoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski i częściowo uniezależnić nasz kraj, a także Ukrainę, od dostaw z Rosji. Przesyłany tą drogą surowiec mógłby też być transportowany tranzytem do państw Europy Zachodniej.

Obecnie rurociąg Odessa-Brody tłoczy rosyjską ropę w kierunku Morza Czarnego.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)