Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Niezawisimaja Gazieta": Polska nie da się Rosji prowadzić na pasku

0
Podziel się

Nawet torturowana mrozem Warszawa nie da się
Moskwie prowadzić na pasku - pisze w poniedziałek "Niezawisimaja
Gazieta" komentując piątkowe oświadczenie wicepremiera Waldemra
Pawlaka, że Polska niezmiennie występuje przeciwko budowie Nord
Stream (Gazociągu Północnego).

bEivWQQB

Nawet torturowana mrozem Warszawa nie da się Moskwie prowadzić na pasku - pisze w poniedziałek "Niezawisimaja Gazieta" komentując piątkowe oświadczenie wicepremiera Waldemra Pawlaka, że Polska niezmiennie występuje przeciwko budowie Nord Stream (Gazociągu Północnego).

"Podjęta przez Rosję próba wykorzystania niedawnego konfliktu gazowego z Ukrainą do forsowania budowy gazociągów Nord Stream i South Stream omijających kraje tranzytowe nie powiodła się" - ocenia moskiewski dziennik.

"NG" wyjaśnia, że "w miniony piątek Polska ogłosiła, iż nie zmienia swojego zdania i nadal występuje przeciwko budowie Nord Stream, nie bacząc na stanowisko Niemiec, które aktywnie lobbują ten projekt".

bEivWQQD

Dziennik zwraca uwagę, że "w tym samym dniu o ekologicznych problemach związanych z tą magistralą poinformowała Szwecja, która planuje rozpatrzenie tego projektu dopiero w czerwcu".

"Na zmianę stanowiska przeciwników nie zdołała wpłynąć nawet kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w czwartek wezwała Unię Europejską do poparcia od razu trzech projektów europejskich gazociągów. Jednak zrozumienia u swoich partnerów z UE najwyraźniej nie znalazła" - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

W opinii dziennika "w związku z konsekwencjami wojny gazowej między Moskwą a Kijowem nieprzejednana pozycja Polski w sprawie Nord Stream nie tylko nie uległa złagodzeniu, ale przeciwnie - usztywniła się".

Cytowany przez gazetę ekspert Michaił Krutichin ocenia, że "stanowisko Polski nie zmieni się nawet, jeśli w przyszłym roku - teoretycznie - z powodu kolejnych problemów z tranzytem sama zostanie odcięta od dostaw rosyjskiego gazu".

bEivWQQJ

Zdaniem rosyjskiego dziennika "wykorzystywanie konfliktów z krajami tranzytowymi do osiągnięcia strategicznych celów staje się coraz mniej skutecznym orężem w rękach Moskwy". (PAP)

mal/ mmp/ ap/ jbr/

bEivWQRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)