Notowania

wiadomości
22.01.2013 21:16

Nigeria: Ponad 20 zabitych w atakach domniemanych islamistów

# dochodzi informacja o kolejnym ataku #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o kolejnym ataku #

22.01. Abudża (PAP/Reuters, AFP) - Osiemnaście osób zginęło, gdy uzbrojeni ludzie, zapewne islamistyczni bojownicy, otworzyli ogień do handlujących "zakazanym" mięsem w miejscowości Damboa w północno-wschodniej Nigerii - poinformowały we wtorek lokalne władze. W innym ataku zginęło pięć osób.

Do bardziej krwawego z ataków doszło w poniedziałek wieczorem. Celem byli najprawdopodobniej miejscowi myśliwi sprzedający na targu w Damboa mięso m.in. małp i wieprzowinę, zakazane dla muzułmanów - powiedział dziennikarzom przedstawiciel miejscowych władz.

Sprecyzował, że bojownicy podejrzewani o przynależność do islamistycznego ugrupowania Boko Haram zastrzelili na miejscu 13 myśliwych, a pięciu kolejnych zmarło w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

Z kolei według niektórych mieszkańców atak islamistów był odpowiedzią na zorganizowanie się myśliwych w grupy samoobrony mające walczyć z kradzieżami popełnianymi przez członków Boko Haram.

Także we wtorek poinformowano, że napastnicy - zapewne islamiści - poruszający się na motocyklach zastrzelili tego dnia pięć osób w Kano na północy Nigerii - trzecim co do wielkości mieście tego kraju. Dwie osoby zostały ponadto ranne w tym ataku - podały źródła szpitalne.

Według świadków zaatakowani ludzie grali na świeżym powietrzu w gry planszowe.

W ostatnim czasie w północnej Nigerii odnotowano wzmożoną aktywność Boko Haram. Bojownicy tej organizacji twierdzą, że chcą utworzyć w Nigerii islamistyczne państwo, z obowiązującym prawem szariatu. Damboa leży w północno-wschodnim stanie Borno, uważanym za bastion Boko Haram.

W ramach swojej rebelii w ciągu ostatnich trzech lat w atakach w Nigerii ugrupowanie zabiło kilkaset osób. Niektóre źródła mówią o 3 tys. ofiar od 2009 roku. Celem ataków islamistów są m.in. służby bezpieczeństwa, a także kościoły; wśród ofiar Boko Haram jest jednak więcej muzułmanów niż chrześcijan.

170-milionowa ludność Nigerii dzieli się mniej więcej po połowie na chrześcijan i muzułmanów. (PAP)

ksaj/ mc/

3052006 3052366 3051812 3051697

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz