Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK: liczba przydziałów mobilizacyjnych na wypadek wojny - wystarczająca

0
Podziel się:

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, ilość i
jakość nadanych przydziałów mobilizacyjnych umożliwiłaby
realizowanie zadań przez siły zbrojne w sytuacji wojny.

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, ilość i jakość nadanych przydziałów mobilizacyjnych umożliwiłaby realizowanie zadań przez siły zbrojne w sytuacji wojny.

Przydziały mobilizacyjne umożliwiają wyznaczenie żołnierzy rezerwy na stanowiska wojskowe, zaś tzw. pracownicze przydziały mobilizacyjne pozwalają na wskazywanie osób do świadczenia pracy na rzecz jednostek wojskowych. W ich nadawaniu uczestniczą wojewódzkie sztaby wojskowe (WSzW), wojskowe komendy uzupełnień (WKU) i jednostki wojskowe.

Celem kontroli, której wyniki PAP otrzymała w czwartek, była ocena funkcjonowania systemu mobilizacji pod kątem obsady stanowisk służbowych i pracowniczych. Wypadła pozytywnie, mimo stwierdzonych nieprawidłowości.

Nieprawidłowości dotyczyły m.in. naruszenia przepisów i procedur w zakresie nadawania przydziałów, nieprzeprowadzania postępowań sprawdzających w stosunku do osób mających nadane przydziały na stanowiska związane z dostępem do informacji niejawnych lub nieposiadania przez kontrolowane jednostki danych, czy osoby te posiadają stosowne poświadczenia bezpieczeństwa.

"Wśród kontrolowanych jednostek znalazły się zarówno takie, w których stwierdzono jedynie uchybienia, nie mające istotnego znaczenia dla realizacji powierzonych zadań, jak również podmioty, gdzie skala nieprawidłowości była znaczna" - głosi raport NIK.

Podano w nim, że przyczyną stwierdzonych nieprawidłowości były, oprócz względów obiektywnych (np. przekształceń w armii), także zaniedbania ze strony osób odpowiedzialnych za realizację zadań mobilizacyjnych w poszczególnych jednostkach i instytucjach, a także brak właściwego nadzoru.

NIK wnioskuje do szefa MON m.in. o rozważenie powoływania na ćwiczenia osób posiadających tzw. pracownicze przydziały mobilizacyjne oraz zapewnienie WKU dostępu do baz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz Krajowego Rejestru Karnego.

Izba sugeruje także m.in, zobowiązanie Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego m.in. do wzmocnienia nadzoru nad prawidłowością i terminowością realizacji zadań przez poszczególne podmioty uczestniczące w procedurze nadawania przydziałów oraz zintensyfikowanie szkoleń żołnierzy rezerwy, szczególnie w deficytowych specjalnościach wojskowych.

Kontrola została przeprowadzona z inicjatywy własnej NIK latem ub.r. Badaniami objęto okres od stycznia 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. w oparciu o 12 podmiotów. (PAP)

ktl/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)