Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK: większość lekarzy POZ nie zajmowała się profilaktyką układu krążenia i chorób nowotworowych

0
Podziel się:

Większość lekarzy POZ nie zajmowała się
profilaktyką chorób układu krążenia i nowotworowych, nie było też
pełnego przepływu informacji o świadczeniach POZ do Narodowego
Funduszu Zdrowia - wynika z kontroli NIK, której wyniki
przedstawiono w czwartek.

Większość lekarzy POZ nie zajmowała się profilaktyką chorób układu krążenia i nowotworowych, nie było też pełnego przepływu informacji o świadczeniach POZ do Narodowego Funduszu Zdrowia - wynika z kontroli NIK, której wyniki przedstawiono w czwartek.

NIK, mimo stwierdzonych uchybień, pozytywnie oceniła działania NFZ i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie ginekologii i położnictwa, okulistyki oraz onkologii. Kontrolą objęto rok 2006 i pierwszą połowę 2007.

NIK zwraca uwagę, że planowanie zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w 7 z 11 skontrolowanych województw odbywało się z pominięciem jednostek samorządu terytorialnego. Jedynie w czterech oddziałach: łódzkim, opolskim, mazowieckim i dolnośląskim kontakty z jednostkami samorządu terytorialnego miały charakter regularny i systemowy.

Wśród lekarzy POZ najwięcej było specjalistów z zakresu medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych i pediatrii.

"Ustalenia kontroli wskazują, że opieka medyczna w dalszym ciągu miała głównie charakter naprawczy, tzn. była ukierunkowana na chorobę, a nie na jej zapobieganie" - powiedział rzecznik NIK Błażej Torański. Zaznaczył, że "prowadziło to do wzrostu kosztów systemu i było działaniem niegospodarnym".

Z raportu wynika, że profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób przez lekarzy POZ było wykonywane jedynie w ograniczonym zakresie; lekarze POZ czuli się zwolnieni z obowiązku wykonywania badań przesiewowych.

W oddziałach wojewódzkich Funduszu, objętych kontrolą 7,8 proc. (w 2006) i 7,3 proc. (w 2007) lekarzy miało na swoich listach zbyt wielu pacjentów. NFZ przewiduje, że może ich być 2 750. Jednocześnie ponad połowa lekarzy POZ miała na swoich listach mniej niż 2 tys. deklaracji pacjentów.

Postępowanie większości świadczeniodawców z listami oczekujących na świadczenia ambulatoryjne nie było zgodne z ustawą o świadczeniach zdrowotnych.

Skontrolowano 68 świadczeniodawców, w tym 29 działających jako samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, 37 niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz jedną indywidualną specjalistyczną i jedną grupową praktykę lekarską. W 20 podmiotach skontrolowano świadczenia POZ, w 11 - świadczenia - ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zaś w 37 - oba zakresy świadczeń.

Raport zauważa, że z roku na rok planowane i wykonane koszty świadczeń zdrowotnych w latach 2005-2007 systematycznie wzrastały. Na rok 2007 zaplanowano koszty w wysokości 39,3 mld zł, czyli o 2,9 mld więcej niż w roku 2006.(PAP)

dom/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)