Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Nimfomanka" - część I - Larsa von Triera wchodzi do kin w Polsce

0
Podziel się:

Pierwszą część "Nimfomanki", erotycznego komediodramatu autorstwa duńskiego
reżysera Larsa von Triera, od piątku można oglądać w kinach w Polsce. W obsadzie są m.in.:
Charlotte Gainsbourg, Shia LaBeouf, Uma Thurman, Christian Slater, Stellan Skarsgard, Stacy Martin.

bEDyQaSt

Pierwszą część "Nimfomanki", erotycznego komediodramatu autorstwa duńskiego reżysera Larsa von Triera, od piątku można oglądać w kinach w Polsce. W obsadzie są m.in.: Charlotte Gainsbourg, Shia LaBeouf, Uma Thurman, Christian Slater, Stellan Skarsgard, Stacy Martin.

"Przyciąga a jednocześnie odrzuca. Wprawia w zakłopotanie i śmieszy. Chwilami drażni, ale efekt jest totalnie fascynujący"; "ani przez chwilę nie nudzi"; "prowokuje i pobudza"; "erotyczne opus magnum Larsa von Triera (...) poza pikantnym tematem oferuje pełne humoru spojrzenie na wyzwolenie seksualne oraz mnóstwo odniesień do sztuki, literatury, religii i muzyki" - pisali o "Nimfomance" (tytuł oryg. "Nymphomaniac") krytycy z "The Guardian", "The Hollywood Reporter" i "Variety".

Lars von Trier wyreżyserował ten film na podstawie własnego scenariusza, w dwóch wersjach: kinowej i festiwalowej (zaplanowano pokaz na tegorocznym Berlinale). Kinowa wersja "Nimfomanki", około 4-godzinna, wchodzi na ekrany na całym świecie podzielona na dwie części. Część pierwszą, trwającą 110 minut, w polskich kinach można oglądać od piątku. Część druga trafi na ekrany w Polsce 31 stycznia.

bEDyQaSv

Pierwsza część rozpoczyna się od przypadkowego spotkania kobiety o imieniu Joe, głównej bohaterki całej historii - w tej roli 42-letnia francusko-brytyjska aktorka Charlotte Gainsbourg - z Seligmanem, granym przez Szweda Stellana Skarsgarda. Mężczyzna zaprasza Joe do swojego mieszkania, a ona opowiada mu historię własnego życia, zaczynając od dzieciństwa i okresu, gdy była nastolatką. W nastoletnią Joe oraz Joe z okresu, gdy bohaterka ma około 20 lat, wciela się urodzona w Paryżu, a mieszkająca i pracująca w Wielkiej Brytanii 23-letnia aktorka i modelka Stacy Martin.

W "Nimfomance", której gatunkowo najbliżej do komediodramatu, smutna historia o uzależnieniu od seksu i poczuciu winy przeplata się z wieloma zabawnymi momentami. Joe, wychowana w dobrym domu córka lekarza, opowiada Seligmanowi o swoich pierwszych doświadczeniach seksualnych i kolejnych "upolowanych", przypadkowych kochankach, których imiona nie zawsze zostają jej w pamięci. Jak wyznaje, w ciągu jednej doby potrafiła uprawiać seks z ośmioma mężczyznami po kolei; potem, zazwyczaj, kończyła te znajomości po jednym spotkaniu.

Jedna z przygód wspominanych przez Joe rozegrała się w pociągu. Bohaterka, wówczas nastoletnia, razem z równie młodą, ale doświadczoną przyjaciółką "B", wsiadła do pociągu. Dziewczyny założyły się, której z nich uda się w czasie podróży uwieść większą liczbę mężczyzn, po zaciągnięciu ich w celu uprawiania seksu do toalet w wagonach.

Joe opowiada Seligmanowi również o miłości. Opowiada, jak jednego z kochanków niespodziewanie dla samej siebie pokochała ("Miłość to nie jest coś, o co się prosisz" - ocenia) i jakie to miało dla niej konsekwencje. W postać Jerome'a, w którym Joe się zakochuje, wcielił się amerykański aktor Shia LaBeouf.

bEDyQaSB

W pierwszej części "Nimfomanki" pojawiają się też m.in. Uma Thurman (jako zdradzana i zdesperowana żona jednego z kochanków Joe) i Christian Slater (w roli ojca Joe).

Film podzielony został na rozdziały, zatytułowane np.: "Wędkarz doskonały", "Jerome", "Delirium". Tematami rozmowy Joe z Seligmanem są, oprócz erotycznych wspomnień, m.in. ciąg liczb Fibonacciego, muzyka Jana Sebastiana Bacha czy XVII-wieczna książka Izaaka Waltona "Wędkarz doskonały".

Na ścieżce dźwiękowej "Nimfomanki" znalazły się utwory niemieckiej grupy Rammstein. Autorem zdjęć do filmu jest pochodzący z Chile operator Manuel Alberto Claro, który współpracował wcześniej z von Trierem przy "Melancholii".

"+Nimfomanka+, podobnie jak +Wstyd+ Steve'a McQueena, jest inteligentną, prowokacyjną opowieścią o podporządkowaniu życia poszukiwaniu rozkoszy. Film, z udziałem plejady gwiazd, zawiera jedne z najodważniejszych scen i kreacji aktorskich w dziejach kina" - podkreśla polski dystrybutor "Nimfomanki".

bEDyQaSC

Lars von Trier (ur. 1956 w Kopenhadze) ma w reżyserskim dorobku m.in.: filmy "Idioci" (1998), "Tańcząc w ciemnościach" (2000), "Dogville" (2003), "Antychryst" (2009), "Melancholia" (2011) oraz serial "Królestwo" (1994).(PAP)

jp/ abe/

bEDyQaSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)