Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nojszewski o zainteresowaniu majątkiem Stoczni Szczecińskiej

0
Podziel się:

Jest wielu zainteresowanych kupnem wystawionego na przetarg majątku Stoczni
Szczecińskiej Nowa (SSN) - powiedział w środę na konferencji w Szczecinie zarządca kompensacji SSN
Roman Nojszewski.

Jest wielu zainteresowanych kupnem wystawionego na przetarg majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa (SSN) - powiedział w środę na konferencji w Szczecinie zarządca kompensacji SSN Roman Nojszewski.

W środę ukazały się ogłoszenia o przetargach na ruchome części majątku stoczni. Blisko miesiąc temu ogłoszono przetargi na nieruchomości SSN. Rozstrzygnięcie przetargów ma nastąpić 20 lipca. Wartość wystawianego na sprzedaż majątku - to około 120 mln zł.

"Ku mojemu zadowoleniu dzisiaj jest dużo większe zainteresowanie, jeżeli chodzi o przetarg, niż jesienią" - powiedział Nojszewski. Poinformował, że potencjalni inwestorzy oglądają teren stoczni oraz składniki jej majątku i zapoznają się z ich sytuacją prawną. Według niego, zainteresowanie tymi obszarami, które pozostały do sprzedaży, czyli np. pochylniami Wulkan i Odra, działem malarni, wykazują zakłady związane z konstrukcjami wielkogabarytowymi i stalowymi, jak również firmy produkujące elementy do wykańczania statków.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Adam Leszkiewicz zaznaczył, że "momentem kluczowym będzie dzień 7 lipca, czyli moment wpłacania wadium i składania oświadczeń, co będzie kwalifikowało podmioty do udziału w całej procedurze przetargowej".

Leszkiewicz wyjaśnił, że procedura przetargowa jest podobna do tej z jesieni ub.r. "W lipcu będzie przetarg, jeżeli on by nie przyniósł efektu, to zorganizujemy krótszą formułę sprzedażową (aukcję) we wrześniu, na tych samych zasadach. Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku mamy czas na zakończenie całego procesu" - powiedział.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski poinformował na konferencji, że ARP udało się zakończyć procedury związane z uzyskaniem kredytu na dokończenie budowy statku, który stoi przy nabrzeżu Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia od listopada ub.r.

Kontenerowiec budowała SSN, potem za długi przejęła jednostkę ARP. W przetargu statek kupiła od ARP spółka Aranda (należy w 100 proc. do ARP).

Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia wygrała z kolei przetarg na wykończenie jednostki. W listopadzie ub.r. przeholowała statek na swoje nabrzeże. Nie rozpoczęto jednak prac wykończeniowych kontenerowca.

"W czwartek ma być podpisywana umowa kredytowa. Prace na statku mają ruszyć w lipcu, a statek ma być dokończony do końca stycznia przyszłego roku" - powiedział Dąbrowski. Poinformował również, że znaleziono armatora dla jednostki - będzie nim gdyńska spółka Pol-euro, która statek dalej wyczarteruje.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 9 z 19 pakietów majątku stoczni Szczecin. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów stoczni Gdynia i Szczecin, które nie znalazły w ubiegłym roku nabywców, zgodziła się pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska.

Kontynuowanie sprzedaży stoczniowych aktywów ma się odbywać zgodnie z tzw. specustawą stoczniową oraz wymogami Komisji Europejskiej. Chodzi o sprzedaż części majątku stoczni w otwartych, nieograniczonych przetargach, gdzie o wyłonieniu zwycięzcy decydowałaby najwyższa cena.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej. (PAP)

szt/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)