Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NoLabel wygrała konkurs na multimedia dla Muzeum II Wojny Światowej

0
Podziel się:

Krakowska firma NoLabel wygrała konkurs na cztery prezentacje multimedialne i
filmy dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W nagrodę spółka otrzyma zamówienie na wszystkie -
prawie 250 - prezentacje i filmy, które będą częścią wystawy głównej placówki.

Krakowska firma NoLabel wygrała konkurs na cztery prezentacje multimedialne i filmy dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W nagrodę spółka otrzyma zamówienie na wszystkie - prawie 250 - prezentacje i filmy, które będą częścią wystawy głównej placówki.

Ogłoszony przez muzeum w październiku ub.r. konkurs dotyczył wykonania dwóch prezentacji multimedialnych i dwóch filmów. Tematyka tych prac dotyczyła II wojny światowej i była z góry określona przez organizatorów. Do konkursu zgłosiły się trzy firmy. O zwycięstwie firmy NoLabel sp. z o.o. poinformowała w środę PAP kierownik działu informacji i promocji Muzeum II Wojny Światowej Anna Kądziela-Grubman.

Jeden z członków jury, artysta grafik Andrzej Pągowski, wyjaśnił, że prace zgłoszone przez firmę NoLabel "najlepiej odpowiadały założeniom konkursu pod względem merytorycznym i artystycznym i bardzo dobrze wpisały się w atmosferę projektu scenograficznego wystawy, który przygotowała belgijska pracowania Tempora".

Kądziela-Grubman poinformowała, że za zwycięstwo w konkursie NoLabel otrzyma nagrodę główną w wysokości 55 tys. zł. "Firma zostanie też zaproszona do negocjacji warunków umowy z wolnej ręki na wykonanie pozostałych blisko 250 filmów i prezentacji multimedialnych dla Muzeum" - dodała.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Budowa placówki rozpoczęła się w sierpniu ub.r., a jej otwarcie planuje się na 2015 r. Prace mają w sumie kosztować 358 mln zł. Pieniądze na ten cel zagwarantował polski rząd w ramach wieloletniego programu "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

Autorem projektu siedziby muzeum jest Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, które w 2010 r. wygrało międzynarodowy konkurs. Zgodnie z założeniami architektów duża część obiektu ma znaleźć się pod ziemią. W sierpniu ub.r. ruszyły prace budowlane przy tzw. suchym wykopie - zanurzonej w ziemi betonowej wannie, w której znajdzie się podziemna część muzeum, w tym wystawa główna.

Jeszcze w ub.r. zakończono prace nad instalacją ścian szczelinowych tworzących boki betonowej wanny. Ściany trzeba teraz ustabilizować za pomocą przeszło 300 kotew. Jak poinformowała w środę Kądziela-Grubman, do tej pory wykonano 34 kotwie podtrzymujących ściany.

Po wykonaniu suchego wykopu rozpoczną się prace nad naziemną częścią obiektu. Muzeum rozpisało już przetarg, w którym ma zostać wyłoniony wykonawca tej części prac. Roboty powinny ruszyć w drugiej połowie tego roku.

Wystawa główna muzeum ma zająć ok. 7 tys. m kw. powierzchni i będzie jedną z największych tego typu ekspozycji na świecie. Ma ona w nowoczesny sposób prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Poza wystawą stałą w gdańskim muzeum znajdzie się także około tysiąca metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki. Placówka będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych. (PAP)

aks/ rda/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)