Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Norwegia: Wzrost przestępczości związany z rozszerzeniem UE

0
Podziel się:

Wschodnioeuropejskie zorganizowane
grupy przestępcze stają się problemem w Norwegii po rozszerzeniu
UE. Prostytucja, handel narkotykami i pospolita przestępczość
poważnie wzrosły - powiedział w poniedziałek Ole Petter Ekhaugen z
zarządu norweskiej policji kryminalnej w Oslo.

Wschodnioeuropejskie zorganizowane grupy przestępcze stają się problemem w Norwegii po rozszerzeniu UE. Prostytucja, handel narkotykami i pospolita przestępczość poważnie wzrosły - powiedział w poniedziałek Ole Petter Ekhaugen z zarządu norweskiej policji kryminalnej w Oslo.

Wg Ekhaugena najwięcej problemów stwarzają przybysze z państw bałtyckich oraz z Polski.

Jednak wbrew tej wypowiedzi, przytaczanej przez poniedziałkowe norweskie media, oficjalne statystyki nie potwierdzają zarzutu specjalnego zagrożenia ze strony polskich obywateli. W ubiegłym roku wśród około tysiąca cudzoziemców przebywających pomiędzy styczniem a wrześniem w więzieniach norweskich, było zaledwie 80 osób z Polski.

Inaczej sprawa wygląda z przybyszami z Litwy. Ekhaugen mówiąc o wzroście przestępczości posłużył się liczbami właśnie ich dotyczącymi. W 2005 r. norweskie sądy skazały 549 obywateli litewskich za popełnienie 615 przestępstw. Wśród nich było min.: 333 przestępstw pospolitych, 32 związane z narkotykami i 20 gwałtów.

Te liczby warto porównać z liczbą obywateli poszczególnych nowych państw EU, którzy przybywają do Norwegii. Dokładnie odnotowuje się jedynie liczbę wydanych cudzoziemcom zezwoleń na dłuższy pobyt i pracę. W ubiegłym roku Polacy takich zezwoleń otrzymali 17.977 natomiast Litwini 8.902 a Łotysze 1.520.

Ponadto, wg szacunkowych ocen, co roku przebywa w Norwegii, szczególnie latem, ok. 50-60 tys. Polaków, podejmujących pracę okresowo, a następnie wracających do kraju. Oznacza to więc, że liczba skazanych przez sądy polskich przybyszy jest tylko ułamkiem procenta.

Michał Haykowski (PAP)

mih/ az/ kan/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)