Notowania

krrit
15.07.2010 08:07

Nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji coraz bliżej

Mija termin zgłaszania w Sejmie kandydatów do KRRiT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alina Zienowicz/GNU/Wikipedia)

Mija termin zgłaszania w Sejmie kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Swoich kandydatów zgłosić mają kluby PiS i Lewicy. Klub PO - jak wynika z wypowiedzi polityków tej partii - nie przedstawi żadnej kandydatury. Podobnie PSL.

Nową KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności Rady w poprzednim roku. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji oznacza to, że kadencja Rady wygasa. Sejm wybiera dwóch z pięciu członków KRRiT. Dwóch wskazuje prezydent. Jednego Senat.

Rzecznik klubu PiSMariusz Błaszczakzapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość zgłosi dwóch swoich kandydatów w czwartek. Z nieoficjalnych wypowiedzi polityków PiS wynika, że klub zgłosi w Sejmie członków KRRiT minionej kadencji. Chodzi o Witolda Kołodziejskiego,Barbarę Bubulęlub Piotra Boronia.

Także w czwartek swoich kandydatów - Bogusława Piwowara i Witolda Grabosia - formalnie zgłosi klub Lewicy. Powiedział o tym wiceszef klubuMarek Wikiński.

Graboś zasiadał już w Krajowej Radzie, w latach 1995-2001 był jej wiceprzewodniczącym. W latach 2002-2006 był prezesem nieistniejącego już Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. W latach 1993-1997 był senatorem SLD.

Również Piwowar - dziennikarz, wiceprezes Business Centre Club, od roku zasiadający w radzie nadzorczej TVP - pracował też już w przeszłości w KRRiT, był dyrektorem Departamentu Reklamy.

O tym, że swoich kandydatów nie zgłosi w Sejmie klub PO mówili w tym tygodniu dziennikarzom posłowie Platformy:Małgorzata Kidawa-Błońska orazAndrzej Halicki. Kidawa-Błońska nie wykluczała, że PO poprze kandydatów zgłoszonych przez inne klubu poselskie.

Marszałek SejmuGrzegorz Schetyna ocenił wcześniej, żedwie nominacje Bronisława Komorowskiego do KRRiT _ wyczerpały limit _ Platformy. Komorowski - w czasie, gdy jeszcze był marszałkiem Sejmu i pełnił obowiązki prezydenta - powołał w skład KRRiT Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta. Nominacjami zaskoczeni byli politycy PO; krytykowała je opozycja.

Pytany o sprawę KRRiT wiceszef klubu POSławomir Rybickipowiedział: _ trwają jeszcze rozmowy polityczne, ale chce przypomnieć, że prezydent elekt zgłosił do Krajowej Rady dwie osoby, które są kojarzone z Platformą _. Rybicki nie chciał odpowiadać na dalsze pytania.

Ze zgłaszania kandydatury do KRRiT w Sejmie zrezygnował też klub PSL. Jak mówił w środę jego szefStanisław Żelichowski, PSL zgłosił swojego kandydata w Senacie.

W Senacie jako kandydaci do KRRiT zgłoszeni zostali: związany z PSL Stefan Pastuszka, formalnie wskazany przez Platformę Obywatelską - która w Senacie ma większość - oraz senator PiSGrzegorz Czelejrekomendowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Senacka komisja nie wskazała kandydata do KRRiT ]( http://news.money.pl/artykul/senacka;komisja;nie;wskazala;kandydata;do;krrit,232,0,643816.html )
* [ "Nowa KRRiT powinna szybko usunąć zarządy mediów" ]( http://news.money.pl/artykul/nowa;krrit;powinna;szybko;usunac;zarzady;mediow,139,0,642955.html )
* [ Waniek: PO weźmie odwet w mediach publicznych ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/waniek;po;wezmie;odwet;w;mediach;publicznych,98,0,642402.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: krrit, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz