Notowania

leki
15.03.2009 08:46

Nowa lista leków refundowanych. Są zmiany

W tym roku lista będzie aktualizowana minimum dwukrotnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(robertdx)

Nowa lista z lekami refundowanymi - zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia - będzie obowiązywała od poniedziałku. W tym roku ma być ona aktualizowana minimum dwukrotnie.

Na liście refundacyjnej po raz pierwszy znalazł się preparat stosowany w terapii dzieci z ADHD.

Nadal refundowane będą m.in. leki: na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli, chorobę Alzheimera, chorobę i zespół Parkinsona, chorobę Leśniowskiego-Crohna, choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe, ciężką postać przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycę, gruźlicę, jaskrę, miażdżycę naczyń wieńcowych, mukowiscydozę, osteoporozę, padaczkę, schizofrenię, stwardnienie rozsiane, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także stan po zawale.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski mówi, że listy były przygotowane już w grudniu. _ - Oczekiwaliśmy na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych w sprawie umieszczenia na niej analogów insulinowych, co postulowało wielu pacjentów _ -podkreślił.

W ocenie Twardowskiego, nie jest możliwa aktualizacja listy cztery razy w roku, co zakłada ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, uchwalona za rządów PiS. _ - Nie wynika to z braku dobrej woli czy opieszałości, ale z rozbudowanych procedur. Niezależnie, czy robimy to my, czy ktoś inny - trudno tego dokonać mieszcząc się w czasie. Kiedy przychodziłem do ministerstwa, jeszcze tego nie wiedziałem, teraz to wiem _ - dodał wiceminister zdrowia.

Z kolei zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy(PiS), aktualizowanie listy leków refundowanych co trzy miesiące jest wykonalne.

_ - Jeżeli ministerstwo nie jest w stanie zrealizować ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, to niech ją zmieni. W założeniach chodziło o to, żeby przez częste aktualizowanie listy, producenci leków generycznych obniżali ceny - chociaż w czasach kryzysu będzie to trudne. Częsta aktualizacja listy jest wymagana przez UE _ - powiedział były wiceminister zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Afera z rejestracją leku z PSL w tle ]( http://news.money.pl/artykul/afera;z;rejestracja;leku;z;psl;w;tle,88,0,434520.html )
* [ Z półek w aptekach zniknie 2,5 tysiąca leków ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/z;polek;w;aptekach;zniknie;2;5;tysiaca;lekow,47,0,418095.html )
Tagi: leki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz