Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa strategia działania urzędów górniczych

0
Podziel się:

Szybkie reagowanie w sytuacjach nasilania się podziemnych zagrożeń,
rygorystyczne egzekwowanie zaleceń nadzoru górniczego, zwiększenie skuteczności kontroli oraz
promocja dobrych praktyk w dziedzinie bhp - to niektóre założenia nowej strategii działania urzędów
górniczych na lata 2010-2014.

Szybkie reagowanie w sytuacjach nasilania się podziemnych zagrożeń, rygorystyczne egzekwowanie zaleceń nadzoru górniczego, zwiększenie skuteczności kontroli oraz promocja dobrych praktyk w dziedzinie bhp - to niektóre założenia nowej strategii działania urzędów górniczych na lata 2010-2014.

Ogłoszona w czwartek strategia ma przyczynić się do tego, by praca w górnictwie była bezpieczniejsza. Chodzi także o to, by sektor górniczy jak najmniej szkodził środowisku i miał możliwość rozwoju przy wykorzystaniu nowoczesnych, bezpiecznych technologii.

Prace nad nową strategią trwały od czerwca. Dokument był konsultowany m.in. z przedstawicielami kopalń i spółek węglowych, administracji, naukowcami oraz partnerami społecznymi. Efektem jest w wielu punktach nowe podejście do roli nadzoru górniczego. Z jednej strony ma on twardo kontrolować przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy, z drugiej aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa.

W ocenie prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Piotra Litwy, poprawa stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie to wspólne zadanie przedsiębiorców, organów administracji publicznej, organizacji społecznych, jednostek naukowo-badawczych i wielu innych podmiotów.

"Prawdziwy przełom w tej dziedzinie będzie możliwy, gdy założenia strategiczne zyskają przełożenie na zmianę stylu pracy załóg górniczych, a liderami zmian staną się przedsiębiorcy prowadzący działalność górniczą" - ocenił prezes.

Z danych WUG wynika, że źródłem ok. 70 proc. wypadków w górnictwie są błędy popełniane przez pracowników, często także lekceważenie przepisów i procedur. Aby zmienić niedobre nawyki i przyzwyczajenia, trzeba w wielu przypadkach zmienić świadomość pracowników kopalń na wszystkich szczeblach. Ma w tym pomóc m.in. unowocześnienie formuły szkoleń.

Nadzór górniczy zamierza też szybciej reagować w sytuacjach nasilania się podziemnych zagrożeń. Chodzi nie tylko o doraźne kontrole, których efektem może być np. wstrzymanie prac, ale przede wszystkim o taką bieżącą modyfikację przepisów i procedur sztuki górniczej, by móc dobrze ocenić ryzyko i skutecznie przeciwdziałać katastrofom i wypadkom.

Urzędy górnicze mają również pilnować, by wszystkie stosowane pod ziemią wyroby spełniały surowe normy bezpieczeństwa. Dziś tylko niektóre z nich wymagają stosownego dopuszczenia prezesa WUG. Urząd chce skutecznie wyeliminować z rynku takie materiały, które w specyficznym poziemnym środowisku mogą potęgować zagrożenie dla górników.

Przedstawiciele WUG uważają, że postęp techniczny i coraz doskonalsze technologie wymagają stałej modyfikacji systemów bezpieczeństwa w górnictwie. Nadzór górniczy zamierza inicjować takie zmiany w prawie, które stopniowo wymuszą stosowanie jak najlepszych rozwiązań w tej dziedzinie. Obowiązujące zasady mają być skutecznie egzekwowanie, głównie poprzez kontrole.

Inne zawarte w strategii cele dotyczą m.in. rozwiązań zapewniających efektywne gospodarowanie złożami surowców oraz ograniczenie nielegalnej eksploatacji kopalin. To ostatnie dotyczy głównie nasilającego się w ostatnich latach zjawiska nielegalnego pozyskiwania kruszyw, piasków, żwirów itp. Naraża to pracowników na niebezpieczeństwo i degraduje środowisko.

WUG, powszechnie kojarzony głównie z kopalniami węgla kamiennego, nadzoruje całość spraw związanych z górnictwem i kopalnictwem w Polsce. Oprócz WUG nadzór górniczy tworzy w Polsce 10 okręgowych urzędów górniczych i jeden urząd specjalistyczny. Nadzorują eksploatację we wszystkich ponad 4,5 tys. zakładów górniczych w Polsce, zatrudniających łącznie ok. 180 tys. pracowników. (PAP)

mab/ je/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)