Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa szata graficzna tygodnika "Niedziela" na 80-lecie pisma

0
Podziel się:

Najnowszy numer istniejącego od 80 lat
Tygodnika Katolickiego "Niedziela" ukazał się w nowej szacie
graficznej i w mniejszym formacie. Jak zapewniają wydawcy,
zawartość pisma - mimo zwiększenia liczby zdjęć oraz wprowadzenia
nowych działów i rubryk - nie zmieni się.

Najnowszy numer istniejącego od 80 lat Tygodnika Katolickiego "Niedziela" ukazał się w nowej szacie graficznej i w mniejszym formacie. Jak zapewniają wydawcy, zawartość pisma - mimo zwiększenia liczby zdjęć oraz wprowadzenia nowych działów i rubryk - nie zmieni się.

"Nie chcielibyśmy w najmniejszym nawet stopniu sprzeniewierzyć się dotychczasowej idei tego tygodnika, tj. służeniu Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie, (...) chcemy jednak, by pismo dotrzymywało kroku współczesności" - wyjaśnił redaktor naczelny "Niedzieli", ks. Ireneusz Skubiś.

Nowa "Niedziela" ma 68 stron - dwukrotnie więcej niż do tej pory. Kolejne numery tygodnika w nowej postaci będą miały swoje tematy wiodące; zamieszczane będą raporty i prezentacje sylwetek osób związanych z Kościołem oraz światem polityki i kultury. Makieta pisma ma spełniać wymagania nowoczesnego magazynu - więcej jest zdjęć i nowych form graficznych. Niezmienna pozostaje dotychczasowa cena.

"Na progu XXI wieku sytuacja Kościoła na świecie i naszego kraju, włączonego w struktury Unii Europejskiej, jest zupełnie inna niż 80 lat temu, jednak troska o dobro naszych rodaków jest chyba jeszcze bardziej potrzebna w dobie otwartych granic i możliwości swobodnego dostępu do tego, co złe" - zaznaczył ks. Skubiś.

Redaktorzy "Niedzieli" zapewniają, że wprowadzając zmiany, wzięli pod uwagę przywiązanie czytelników do dotychczasowej jego postaci. Stąd, co ważne dla starszych czytelników, w nowej "Niedzieli" zachowana została wielkość czcionki, na łamach pozostaną też dłuższe teksty.

Pismo założył w 1926 r. pierwszy biskup częstochowski, Teodor Kubina, a jego zadaniem miało być m.in. "pielęgnowanie wszystkiego, co łączy społeczeństwo, budzi w nim radość i energię życia". Nakład w latach międzywojennych wynosił kilka tysięcy egzemplarzy.

Pismo, zawieszone podczas II wojny światowej, zostało wkrótce po jej zakończeniu reaktywowane - m.in. dzięki pomocy pisarki, Zofii Kossak-Szczuckiej. Stało się wówczas tygodnikiem ogólnopolskim, o stutysięcznym nakładzie.

W 1953 r. władze zamknęły "Niedzielę", tytuł powrócił na rynek dopiero w 1981 r. w wyniku przemian posierpniowych; pismo miało jednak kłopoty z cenzurą, a zatrudnienie znajdowali w nim ludzie sprzeciwiający się ówczesnemu porządkowi politycznemu w Polsce. Redaktorem naczelnym został wtedy ks. Ireneusz Skubiś, prowadzący gazetę do dziś.

Dzisiejsza "Niedziela" jest nie tylko dużym tytułem prasowym, z 21 mutacjami diecezjalnymi, ale też rodzajem multimedialnego koncernu. Wydaje kolorowy dwumiesięcznik dla dzieci "Moje Pismo Tęcza", książki w serii "Biblioteka Niedzieli" oraz edukacyjne "Zeszyty Niedzieli". Redakcja produkuje programy radiowe i telewizyjne, ma własną stronę internetową, również w wersjach angielskiej i rosyjskiej.

Od kilku lat "Niedziela" pozostaje największym katolickim tygodnikiem w Polsce. Według wydawcy pisma - częstochowskiej kurii metropolitalnej - jego nakład wynosi ok. 200 tys. egzemplarzy. (PAP)

mtb/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)