Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa Zelandia: Minister o wycieku: Największa katastrofa ekologiczna

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź ministra, szczegóły akcji ratunkowej i dotychczasowego wycieku
#

# dochodzi wypowiedź ministra, szczegóły akcji ratunkowej i dotychczasowego wycieku #

11.10. Wellington (PAP/AFP,Media) - Wyciek nawet 350 ton mazutu z kontenerowca Rena, który w ubiegłym tygodniu osiadł na mieliźnie ok. 20 km od nowozelandzkiego portu Tauranga, to największa katastrofa ekologiczna na morzu w historii kraju - ocenił we wtorek minister środowiska Nowej Zelandii.

"Chodzi o najpoważniejszą morską katastrofę ekologiczną, do której doszło w Nowej Zelandii" - powiedział minister Nick Smith na konferencji prasowej. "Tragiczne wydarzenia, których jesteśmy świadkami, były nieuniknione po tym jak Rena osiadł na mieliźnie" - dodał.

We wtorek władze Nowej Zelandii poinformowały, że z kontenerowca wyciekło między 130 a 350 ton mazutu, czyli ciężkiego oleju opałowego. Wcześniejsze szacunki mówiły o 30 tonach.

Akcja ratunkowa nabrała tempa w ostatni weekend w związku z prognozowanym załamaniem pogody. Gdyby doszło do przełamania kadłuba, do wody dostałoby się 1,7 tys. ton paliwa - twierdzą władze. Akcja odbywa się w bardzo trudnych warunkach, przy silnym wietrze i pięciometrowych falach.

"Istnieje naprawdę poważne ryzyko dużych szkód; nie mamy w tej sprawie żadnych złudzeń. To dlatego pracujemy 24 godziny na dobę, żeby wypompować paliwo" ze statku - powiedział Bruce Anderson z władz morskich.

Z 236-metrowej jednostki, pływającej pod banderą liberyjską, ewakuowano już całą załogę.

W akcję ratunkową zaangażowanych jest ok. 200 ludzi; 300 żołnierzy pozostaje w stanie gotowości na wypadek konieczności oczyszczania plaż.

Kontenerowiec osiadł na rafie u wybrzeży miasta Tauranga, na Wyspie Północnej, 5 października.

W poniedziałek niewielkie plamy paliwa dotarły do lądu. Znaleziono je m.in. na plaży w turystycznym mieście Mont Maunganui. Pobliską zatokę zamieszkują m.in. wieloryby, delfiny i ptaki morskie. Jak pisze agencja AFP, wyciek spowodował już śmierć wielu ptaków.

Według organizacji ekologicznej WWF "najbliższe 24 do 48 godzin będą kluczowe". (PAP)

jhp/ ksaj/ ap/

9960554 9960990

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)