Notowania

nowak
10.06.2009 08:56

Nowak: Lewandowski - bardzo poważny kandydat na komisarza UE

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział, że Janusz Lewandowski jest bardzo poważnym kandydatem na objęcie stanowiska jednego z unijnych komisarzy. Zapewnił też, że kandydatura Jerzego Buzka na szefa europarlamentu została formalnie zgłoszona.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział, że Janusz Lewandowski jest bardzo poważnym kandydatem na objęcie stanowiska jednego z unijnych komisarzy. Zapewnił też, że kandydatura Jerzego Buzka na szefa europarlamentu została formalnie zgłoszona.

Pytany w środę w Radiu ZET, kto ma większe szanse na objęcie teki komisarza UE - Danuta Huebner, czy Janusz Lewandowski, Nowak powiedział: "Jeszcze zobaczymy, te rozmowy będą się toczyły do samego końca". Jak dodał, decyzję podejmie polski rząd.

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że jest umówiony z Huebner na rozmowy o tym "jak rozegrać ostatnie miesiące" jej urzędowania. Huebner - która zdobyła z listy PO mandat europosłanki - na razie nie deklaruje, czy zrezygnuje z funkcji komisarza. Pierwsze posiedzenie Parlamentu Europejskiego zaplanowano na 14 lipca.

Pięcioletnia kadencja obecnej KE teoretycznie mija jesienią, ale dotychczas zapowiadano, że zostanie przedłużona do końca roku, gdyby okazało się, że "w międzyczasie" Traktat z Lizbony zostanie pozytywnie przegłosowany w Irlandii i mógłby wejść w życie od 1 stycznia 2010 roku. Nowa KE zostałaby dzięki temu wyłoniona według nowych zasad lizbońskich, a nie Traktatu z Nicei.

Nowak poinformował też, że kandydatura Jerzego Buzka na stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego została zgłoszona parę miesięcy temu. "Premier Donald Tusk - jako przewodniczący Platformy Obywatelskiej - stosownym listem poinformował o zgłoszeniu polskiej kandydatury na szefa europarlamentu, wszystkich szefów Europejskiej Partii Ludowej" - mówił.

Buzek rywalizuje o to kto będzie kandydatem frakcji chadeckiej na stanowisko szefa PE z Włochem Mario Mauro - kandydatem Ludu Wolności, partii premiera Włoch Silvio Berlusconiego.

O kandydaturze Buzka, Tusk miał rozmawiać we wtorek z szefem frakcji chadeckiej w PE Josephem Daulem. Jednak - jak poinformował rzecznik rządu Paweł Graś - ta rozmowa została przełożona.

Nowak wyjaśnił, że Daul poprosił o przełożenie rozmowy tłumacząc się tym, iż wcześniej chce jeszcze odbyć kilka spotkań w sprawie kandydatury na szefa PE. "Nie ma żadnej potrzeby nieustannego potwierdzania kandydatury Jerzego Buzka, ona jest formalnie zgłoszona i jest w mocy" - podkreślił.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zarzucił premierowi, że kandydatura Buzka nie została formalnie zgłoszona. "PiS mało wie nie tylko w tych sprawach" - skomentował Nowak. (PAP)

mrr/ mok/ jra/

Tagi: nowak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz