Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Nowe braterstwo" - przełom w relacjach Chorwacji z Serbią?

0
Podziel się

Prezydent Chorwacji pojechał z pierwszą wizytą do Belgradu.

"Nowe braterstwo" - przełom w relacjach Chorwacji z Serbią?
(Ivo Josipović/SDP/CC)
bDztFsXV

_ Otwarto nowy rozdział _, _ nowe braterstwo i jedność _, _ wizyta dla lepszego jutra _ - tak o pierwszej wizycie prezydenta Chorwacji Ivo Josipoviciaw Serbii pisze prasa w Belgradzie i Zagrzebiu.

_ Prezydenci Serbii i Chorwacji ocenili w poniedziałek wieczorem, że w stosunkach obu państw otwarto nowy rozdział _ - podaj serbska agencja Beta. _ Nowe braterstwo i jedność _ - tak podsumowuje wizytę serbski dziennik _ Press _, nawiązując do sztandarowego hasła dawnej Jugosławii, a _ Danas _ ocenia, że _ prezydenci nakreślili dobry kierunek _.

_ Początek wspaniałej przyjaźni _ - tak tytułuje wiadomość chorwacka gazeta _ Jutarnji List _. Zastrzega jednak w komentarzu, że _ obecna serbska strategia polityczna dotychczas nie zdystansowała się dostatecznie wobec politycznej strategii Slobodana Miloszevicia _, dawnego prezydenta Jugosławii i Serbii, który zmarł w areszcie międzynarodowego trybunału ds. zbrodni wojennych.

bDztFsXX

Chorwackie media skupiły się też na ewentualnej wizycie prezydenta Serbii w Vukovarze, który został niemal zrównany z ziemią podczas oblężenia przez siły serbskie w 1991 roku. Do wizyty zaprosiła Tadicia premier Chorwacji Jadranka Kosor, wystepując na spotkaniu z dziennikarzami w Poreczu. _ Jego przyjazd byłby na pewno świetnym posunięciem _ - oceniła.

Tadić zapewnił, że do Vukovaru _ nikt go nie musi zapraszać _. _ Przyjedziemy na pewno z moim przyjacielem Ivo (Josipoviciem) _ - powiedział, zastrzegając, że nie wiadomo, kiedy to nastąpi, i że nikogo nie należy poganiać.

Tadić spotkał się z Josipoviciem w Belgradzie w niedzielę, w dniu rozpoczęcia wizyty chorwackiego prezydenta w Serbii. Szefowie obu państw na wspólnej konferencji prasowej podkreślili, że pokój i stabilność w regionie są wspólnym celem obu państw. Ocenili też, że we wzajemnych stosunkach panuje atmosfera pojednania.

Obaj zgodzili się, że aby utrzymać dobre stosunki Serbii i Chorwacji należy osądzić zbrodniarzy wojennych, odnaleźć zaginionych, umożliwić powrót uchodźcom oraz chronić prawa mniejszości. Stwierdzili, że dobrze by się stało, gdyby udało się poza sądem rozwiązać problem wzajemnych oskarżeń o ludobójstwo. Wyrazili też poparcie dla integracji europejskiej obu państw.

bDztFsYd

Oceniwszy pierwszą oficjalną wizytę chorwackiego prezydenta jako historyczną, prezydent Serbii podziękował mu za jego osobisty wkład w dynamikę stosunków między dwoma państwami, które - jak ocenił - _ należą do najlepszych przykładów dwustronnej współpracy w regionie _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t98924.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chorwacja;o;krok;blizej;unii;europejskiej,132,0,633476.html) Chorwacja o krok bliżej Unii Europejskiej Kraj znowelizował konstytucję, zwiększając m.in. prawa mniejszości narodowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t41889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;slowenii;referendum;w;sprawie;granicy;z;chorwacja,47,0,629039.html) W Słowenii referendum w sprawie granicy z Chorwacją Konflikt graniczny utrudnia wstąpienie Chorwacji do UE.
bDztFsYy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)