Notowania

wojna w libii
24.08.2011 10:54

Nowe władze Libii uznają kontrakty Kaddafiego

Libijscy powstańcy dziękują innym państwom za pomoc. Chinom i Rosji wytykają opieszałość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*_ - Nowy rząd libijski utworzony przez powstańców będzie honorować kontrakty zawarte przez Muammara Kadafiego - _ zapewni rzecznik powstańczej Narodowej Rady Libijskiej Guma Gamaty. *

_ - Będą honorowane _ - oznajmił Gamaty, zapytany przez BBC o umowy podpisane przez ukrywającego się przywódcę libijskiego.

Rzecznik dodał, że stosunki dyplomatyczne, które nawiążą powstańcy po ukonstytuowaniu rządu w Trypolisie, _ będą oparte na poszanowaniu wzajemnych interesów _. Z uznaniem wypowiedział się przy tym o _ licznych państwach, które z ogromnym zdecydowaniem wspierały naród libijski od pierwszych dni _, ale wspomniał też o _ innych krajach, które reagowały bardzo opieszale, jak Chiny czy Rosja _.

Gamaty przyznał, że Kadafi ma wciąż swoich zwolenników _ w Trypolisie i na zewnątrz _, zapewnił jednak, że ich poddanie się _ pozostaje tylko kwestią czasu _.

Kaddafi wzywa mieszkańców Trypolisu do oczyszczenia stolicy z rebeliantów (AlJazeera English, ang.):

Dodał, że nowa administracja, utworzona przez NRL, już zaczęła przenosiny z bazy powstańczej w Bengazi i wyraził przekonanie, że cała Rada będzie już w libijskiej stolicy za trzy dni.

Obiecał przy tym _ pojednanie _, zapewniając, że _ wszyscy, którzy nie mają krwi na rękach, będą normalnie traktowani _.

Libijscy powstańcy zajęli wczoraj po południu po zaciętych walkach kompleks koszarowy Bab al-Azizija w Trypolisie, gdzie znajdowała się siedziba Kadafiego, lecz nie znaleźli tam dyktatora ani jego synów. Opanowali też port naftowy Ras Lanuf.Niemcy chcą być mocno obecni w Libii

_ - Niemcy mogą odgrywać kluczową rolę w powojennej odbudowie Libii _ - ocenił szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Zdaniem części komentatorów pomoc Libijczykom byłaby zadośćuczynieniem za brak udziału w interwencji przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego.

_ - Libia potrzebuje teraz odbudowy, która pozwoli na trwałą stabilizację tego kraju. Niemcy mają doświadczenie i szczególne kompetencje w tej dziedzinie _ - powiedział Westerwelle w rozmowie z gazetą _ Passauer Neue Presse _.

Zdaniem ministra, gospodarcza odbudowa ma decydujące znaczenie dla sukcesu przełomu demokratycznego. - _ Będziemy służyć radą i pomocą, jeśli takie będzie życzenie władz Libii _- dodał Westerwelle.

W najbliższych dniach libijscy powstańcy mają otrzymać pierwszą część udzielanego przez Niemcy kredytu w łącznej wysokości 100 mln euro. Środki te mają wesprzeć prace nowych władz Libii do czasu odmrożenia pozostających w zagranicznych bankach pieniędzy reżimu Kadafiego; tylko w Niemczech zamrożonych jest 7,2 mld euro.

Wczoraj Westerwelle opowiedział się za jak najszybszym przyjęciem przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji dotyczącej uwolnienia zamrożonych libijskich miliardów i przekazania ich nowym władzom.

W ocenie przewodniczącego opozycyjnej partii Zielonych Cema Ozdemira Niemcy mają zobowiązania wobec Libijczyków, bo wiosną wstrzymały się od głosu w sprawie rezolucji RB ONZ, otwierającej drogę do interwencji militarnej przeciwko reżimowi Kadafiego i nie wzięły udziału w tej operacji. Taka postawa rządu w Berlinie została skrytykowana przez sojuszników z NATO.

_ - Pomagając w demokratycznej odbudowie, my, Niemcy, możemy w niewielkim stopniu zrekompensować to, że praktycznie nie przyczyniliśmy się do przepędzenia dyktatora Kadafiego _ - powiedział Ozdemir gazecie _ Rheinische Post _.

Z kolei polityk rządzącej chadecji Philipp Missfelder przyznał, że szef dyplomacji powinien był pół roku temu poprzeć rezolucję RB ONZ dotyczącą interwencji w Libii. - _ Niemcy powinni odgrywać w odbudowie Libii aktywniejszą rolę, niż w obaleniu Kadafiego _ - dodał.

Komentując sukces powstania przeciwko Kadafiemu niemieckie media piszą też o nauczce dla Niemiec. _ To, co widać w tej chwili w Libii, jest policzkiem dla niemieckiej polityki zagranicznej. Interwencja przeciwko Kadafiemu pokazuje, że katastrofie humanitarnej i masakrze można zapobiec militarnie poprzez szybkie i zdecydowane działania _ - napisał w wydaniu internetowym tygodnik _ Der Spiegel _.

Czytaj więcej o wojnie w Libii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t155115.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;to;byl;tylko;odwrot;taktyczny,111,0,896111.html) Kaddafi: To był tylko odwrót taktyczny Dyktator zapowiada walkę aż do śmierci. Jego zwolennicy utrzymują, że kontrolują Trypolis.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t155042.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powstancy;wdarli;sie;do;siedziby;kaddafiego;gdzie;jest;dyktator,7,0,895751.html) Powstańcy wdarli się do siedziby Kaddafiego Libia będzie wolna w przeciągu najbliższych 72 godzin, uważa ambasador kraju przy ONZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t154773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syn;kaddafiego;jednak;wolny;powstancy;w;pulapce,206,0,895438.html) NATO bombarduje siedzibę Kaddafiego. Powstańcy "w pułapce"? Syn libijskiego dyktatora, Saif al-Islam, nie znajduje się w rękach powstańców, jak podawano wcześniej.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz