Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowela ustawy likwidująca staż lekarski trafi do prezydenta

0
Podziel się:

Likwidację stażu podyplomowego zakłada nowelizacja ustawy o zawodzie
lekarza i lekarza dentysty, do której Sejm przyjął w czwartek późnym wieczorem senackie poprawki.
Nie zmieniają one kluczowych rozwiązań ustawy.

Likwidację stażu podyplomowego zakłada nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, do której Sejm przyjął w czwartek późnym wieczorem senackie poprawki. Nie zmieniają one kluczowych rozwiązań ustawy.

Teraz nowelizacja trafi do prezydenta. Prezydent może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

To jedna z ustaw rządowego pakietu zdrowotnego. Likwiduje m.in. staż podyplomowy oraz Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy, jednak studenci medycyny będą zdawać Lekarski Egzamin Końcowy, a studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. W myśl ustawy praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów dla lekarzy oraz na V roku dla dentystów.

Poprawki merytoryczne zaproponowane przez Senat a wprowadzone przez Sejm dotyczą m.in. rozszerzenia definicji wykonywania zawodu lekarza w ten sposób, aby było nim także kierowanie podmiotem leczniczym. Chodzi o to, by lekarz, który jest również dyrektorem szpitala, nie tracił prawa do wykonywania zawodu.

Doprecyzowano również czas trwania studiów medycznych w związku z wprowadzonym na niektórych uczelniach medycznych modelem uzupełniających studiów na kierunku lekarskim dla absolwentów kierunków pokrewnych: dyplom potwierdza ukończenie co najmniej sześcioletnich studiów na kierunku lekarskim albo co najmniej pięcioletnich studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Doprecyzowano także zasady działania Centrum Egzaminów Medycznych oraz wymagania wobec jego członków. Określono też maksymalną wysokość opłat za przystąpienie do egzaminu lekarskiego (LEK lub LDEP) po raz czwarty i kolejny oraz za egzamin składany w języku obcym w wysokości nie wyższej niż 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Poprawki doprecyzowują także zasady finansowania rezydentur.

Wydłużono o dwa miesiące termin wejścia ustawy w życie, aby dostosować jej vacatio legis do przyjętego wcześniej w ustawie o działalności leczniczej. Zgodnie z poprawką nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2011 r., a nie jak zapisano wcześniej - 1 maja 2011 r.

Według Ministerstwa Zdrowia likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych. W ocenie MZ jest to niezbędne nie tylko ze względu na długotrwały obecnie proces kształcenia podyplomowego (od momentu uzyskania dyplomu wyższej uczelni do momentu otrzymania dyplomu lekarza specjalisty), ale również z powodu deficytu kadry lekarskiej, w tym szczególnie specjalistów.

Obecnie stażysta, zanim uzyska samodzielność zawodową, przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza. Wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa.

Zgodnie z nowelą wprowadzony ma zostać modułowy system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe oraz zasad uznawania dorobku zawodowego i naukowego.

Moduł podstawowy będzie zawierać treści uniwersalne dla grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł specjalistyczny ma zawierać wiedzę ściśle specjalistyczną. (PAP)

kno/ gdyj/mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)