Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowela ustawy o partiach - cudzoziemcy nie mogą poręczać kredytów

0
Podziel się:

Poręczycielami kredytów zaciąganych przez partie polityczne i komitety
wyborcze nie będą mogli być cudzoziemcy - przewiduje projekt noweli ustawy o partiach politycznych
autorstwa PO. W przyszłym tygodniu projektem ma zająć się Sejm.

Poręczycielami kredytów zaciąganych przez partie polityczne i komitety wyborcze nie będą mogli być cudzoziemcy - przewiduje projekt noweli ustawy o partiach politycznych autorstwa PO. W przyszłym tygodniu projektem ma zająć się Sejm.

Jak napisano w uzasadnieniu, celem noweli jest uniemożliwienie obchodzenia przepisów, zakazujących finansowania partii przez cudzoziemców.

Projekt ujednolica przepisy odnoszące się do poręczeń kredytów bankowych zaciąganych przez partie polityczne i komitety wyborcze, zawarte w ustawie o partiach politycznych i w ordynacjach wyborczych do Sejmu i Senatu, do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz do Parlamentu Europejskiego.

Autorzy proponują w projekcie ograniczenie kręgu podmiotów, które mogą poręczać kredyt bankowy zaciągany przez partie polityczne zarówno na działalność statutową, jak i na finansowanie kampanii wyborczych, wyłącznie do osób, które mają prawo dokonywać wpłat na rzecz partii politycznych. Zmiany miałyby także obejmować kredyty zaciągane przez komitety wyborcze organizacji oraz komitety wyborcze wyborców.

W myśl projektu, poręczycielami będą mogły być tylko osoby fizyczne. Jednocześnie poręczeń nie mogłyby udzielać osoby nie mieszkające w Polsce - z wyjątkiem obywateli polskich zamieszkałych za granicą - a także cudzoziemcy mieszkający w Polsce.

Projekt nowelizacji przewiduje też, że poręczenia kredytów udzielone niezgodnie z proponowanymi regulacjami będą nieważne z mocy prawa. Ponadto - w myśl projektu - korzyści majątkowe przekazane partii politycznej, komitetowi wyborczemu lub funduszowi wyborczemu z naruszeniem proponowanych przepisów będą podlegały przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

W projekcie zapisano ponadto wprowadzenie ograniczenia kwoty udzielanych poręczeń. Nie mogłaby ona być wyższa od dopuszczalnej łącznej wysokości sumy wpłat od osoby fizycznej.

Zgodnie z ustawą o partiach politycznych łączna suma wpłat od osoby fizycznej na rzecz partii politycznej nie może przekraczać w jednym roku 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu poprzedzającym wpłatę.(PAP)

mzk/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)