Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowela ustawy o zaliczkach na odbudowę gospodarstw - podpisana

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy umożliwiającą
udzielanie zaliczek na odbudowę gospodarstwa po powodzi dla rolników dotkniętych tą klęską.

*Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy umożliwiającą udzielanie zaliczek na odbudowę gospodarstwa po powodzi dla rolników dotkniętych tą klęską. *

Chodzi o nowelizację ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej na finansowanie wspólnej polityki rolnej.

Nowelizacja ta została uchwalona przez parlament w listopadzie br. ciągu tygodnia, był to pilny rządowy projekt. Sejm i Senat nie wniosły poprawek.

Nowe przepisy umożliwiają udzielanie 50 proc. zaliczki rolnikom, którzy uzyskają pomoc z działania "przywracanie potencjału produkcji rolnej, zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Według wcześniejszych przepisów, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwracała poniesione koszty inwestycji dopiero po jej zrealizowaniu. Nowe regulacje przewidują, że rolnicy składając wniosek o pomoc, będą mogli od razu starać się o zaliczkę.

Pieniądze na zaliczki będą pochodzić ze środków unijnych (Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich) i z budżetu państwa.

Od 30 listopada br. trwa drugi nabór wniosków na to działanie. ARiMR ma do wydania 270 mln zł. W pierwszym naborze wniosków, który trwał od 30 września do 12 listopada, do Agencji wpłynęło 1 tys. 755 wniosków na 132 mln zł. Rolnik może dostać do 300 tys. zł, z czego 90 proc. poniesionych kosztów zwraca rolnikowi Agencja.

Nowe przepisy będą obowiązywać z dniem ich opublikowania. (PAP)

awy/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)