Notowania

zdrowie
09.01.2010 09:31

Nowoczesny sprzęt ma ratować noworodki

Z czarnymi statystykami śmiertelności będzie walczyć woj. śląskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elfstrom/iStockphoto)

Woj. śląskie należy do regionów z najwyższą w Polsce śmiertelnością noworodków. W ich ratowaniu oraz ochronie przed ryzykiem powikłań pomóc ma siedemnaście urządzeń do intensywnej terapii noworodków zakupionych ze środków samorządu regionu.

W Katowicach podpisano umowę, zgodnie z którą samorząd użyczy wart blisko *8,5 mln zł *nowy sprzęt swoim placówkom w Bielsku-Białej, Bytomiu, Częstochowie, Jastrzębiu Zdroju i Tychach.

_ - Mimo rozwiniętej gospodarki i ogólnie wysokiego poziomu służby zdrowia, woj. śląskie zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem umieralności noworodków. Nowoczesny sprzęt pomoże w ratowaniu im życia _ - wyjaśniła wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa prof. Anita Olejek.

Urządzenia łączące w sobie funkcje m.in. inkubatora oraz respiratora służą przede wszystkim podtrzymywaniu funkcji życiowych. Poza wspomaganiem pracy płuc, których niewydolność jest głównym zagrożeniem dla noworodków, a także zabezpieczeniem przed wychłodzeniem, pozwalają m.in. karmić dziecko bez konieczności jego kontaktu ze światem zewnętrznym.

_ - Do tej pory w śląskich szpitalach mieliśmy ok. 90 stanowisk do reanimacji noworodków, ale wiele z nich było już w dużym stopniu wyeksploatowanych. Dzięki nowej aparaturze liczba urządzeń, które obecnie posiadamy, wydaje się wystarczająca _ - uznała prof. Olejek.

Jak podkreśliła, dotąd zbyt często z powodu braku odpowiednich inkubatorów w szpitalach chore noworodki musiały być transportowane do innych, lepiej wyposażonych placówek. Zmniejszało to szanse na ich przeżycie, zwłaszcza jeżeli były to wcześniaki.

_ - Teraz będziemy mogli zmierzać do ideału, jakim jest umieszczenie przyszłej matki w ośrodku, w którym dziecko będzie mogło bezpiecznie przyjść na świat. W razie potrzeby zostanie ono od razu podłączone do aparatury. Dziecko może w ten sposób uniknąć ciężkich powikłań okresu noworodkowego, które mogą skończyć się śmiercią lub kalectwem _ - mówiła prof. Olejek.

* [ Kopacz: Ponad 25,8 mld zł na szpitale w 2010 r. ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kopacz;ponad;25;8;mld;zl;na;szpitale;w;2010;r;,15,0,568335.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: zdrowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz