Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Noworoczny recital chopinowski w Senacie

0
Podziel się:

Utwory Chopina, wśród nich poloneza As-dur i nokturn cis-moll, wykonał we
wtorek w siedzibie Senatu w Warszawie znany pianista Krzysztof Jabłoński. Specjalny noworoczny
recital poprzedził inaugurację obchodów Roku Chopinowskiego. Towarzyszyła mu dedykowana
kompozytorowi wystawa obrazów Jerzego Dudy-Gracza.

Utwory Chopina, wśród nich poloneza As-dur i nokturn cis-moll, wykonał we wtorek w siedzibie Senatu w Warszawie znany pianista Krzysztof Jabłoński. Specjalny noworoczny recital poprzedził inaugurację obchodów Roku Chopinowskiego. Towarzyszyła mu dedykowana kompozytorowi wystawa obrazów Jerzego Dudy-Gracza.

Gościem uroczystości była Maria Kaczyńska. Recital zorganizowało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest Elżbieta Penderecka. Za organizację wystawy odpowiadała Fundacja Conspero z Krakowa.

Otwierając uroczystość, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek przypomniała, że rok 2010, decyzją Sejmu i Senatu, ogłoszono Rokiem Chopina - w związku z 200. rocznicą urodzin artysty.

Krzysztof Jabłoński (ur. 1965 we Wrocławiu), jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, koncertował w wielu krajach Europy, obu Ameryk, Izraelu, Korei Południowej i Japonii. Ma w dorobku kilkanaście płyt wydanych w Polsce, Niemczech i Japonii, m.in. z muzyką Chopina. W 2008 r. zainicjował powstanie Kulka Trio w składzie: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Tomasz Strahl - wiolonczela, i Krzysztof Jabłoński - fortepian.

Jabłoński jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestniczył w pracach jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dedykowana najsłynniejszemu polskiemu kompozytorowi wystawa, której fragment zaprezentowano we wtorek w Senacie - tylko na jeden dzień, w związku z recitalem - nosi tytuł "Chopinowi Duda-Gracz. Malarska interpretacja twórczości Fryderyka Chopina". Każdy z 295 utworów kompozytora malarz zilustrował obrazem.

Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) pracował nad tym cyklem od 1999 do 2003 r. Stworzył serię prac akwarelowo-temperowych (etiudy, preludia, pieśni), olejnych (wszystkie pozostałe formy muzyczne w dorobku Chopina) oraz całunów - symbolizujących zaginione dzieła kompozytora.

Wystawę "Chopinowi Duda-Gracz" po raz pierwszy pokazano w 2005 r. w salach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Fragmenty kolekcji były ponadto prezentowane podczas Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii. Obecnie ekspozycję można oglądać na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (do 7 marca).

Uroczysta inauguracja Roku Chopinowskiego odbędzie się w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Gwiazdą koncertu będzie chiński pianista Lang Lang. Podczas obchodów Roku Fryderyka Chopina zaplanowano ponad 2 tys. wydarzeń w Polsce i na świecie.

1 marca 2010 r. otwarte zostanie - po gruntownym remoncie i modernizacji - Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich Warszawie. Vis a vis Muzeum powstaje Centrum Chopinowskie, które będzie dostępne dla zwiedzających od 22 lutego. Rewitalizacji poddano także Pałac w Żelazowej Woli, który będzie przekształcony w ośrodek kultury i edukacji. Odległemu od Żelazowej Woli o 10 km kościołowi w Brochowie, w którym Chopin został ochrzczony, przywrócono wygląd z czasów Chopina i poprawiono akustykę, dzięki czemu będą mogły się tam odbywać koncerty. Otwarcie obu obiektów nastąpi 23 kwietnia, w dniu chrztu kompozytora.

Kulminacją Roku Chopinowskiego będą trzy wydarzenia artystyczne: od 22 lutego do 1 marca Narodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje Nadzwyczajne Koncerty Urodzinowe, których podsumowaniem stanie się Koncert Galowy w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. W sierpniu odbędzie się w Warszawie VI Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa", a w październiku - XVI Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina. W Polsce w Roku Chopinowskim z recitalami wystąpią m.in.: Rafał Blechacz, Yundi Li, Martha Argerich, Lang Lang, Dang Thai Son, Garrick Ohlsson, Daniel Barenboim, Orkiestra XVIII wieku Fransa Bruggena.

Rok Chopina będzie obchodzony również poza granicami Polski. 24 stycznia w Cannes rozpoczną się targi muzyczne MIDEM, w których udział weźmie Polska. Ważnym polskim akcentem w Cannes będzie gala rozdania nagród MIDEM Classical Award, podczas której po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody związane z Chopinem. 26 stycznia odbędzie się na targach MIDEM wielki galowy koncert Sinfonietti Cracovii, z którą wystąpi młody polski pianista Jan Lisiecki. Szczegóły dotyczące Roku Chopina dostępne są na stronie www.chopin2010.pl. (PAP)

jp/ agz/ hes/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)