Notowania

radni
26.01.2008 17:30

Nowy klub radnych w sejmiku śląskim

Nowy klub radnych działa od soboty w Sejmiku Województwa Śląskiego. Jego założyciele zamierzają - pod nazwą Przymierze Regionalne - reprezentować głos lokalnych organizacji i stowarzyszeń.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowy klub radnych działa od soboty w Sejmiku Województwa Śląskiego. Jego założyciele zamierzają - pod nazwą Przymierze Regionalne - reprezentować głos lokalnych organizacji i stowarzyszeń.

Jak poinformował w sobotę członek zarządu woj. śląskiego Piotr Spyra, powołanie nowego klubu jest efektem porozumienia się trzech działających na terenie tego regionu organizacji: Ruchu Obywatelskiego Polski Śląsk (którego Spyra jest przewodniczącym), Związku Górnośląskiego oraz Związku Podhalan.

"Zawiązanie tego porozumienia jest pochodną faktu, że głos czterech subregionów naszego województwa w samym województwie często nie jest słyszany. Jako radni Przymierza Regionalnego chcemy służyć interesom wspólnot lokalnych i regionalnych reprezentujących te subregiony" - powiedział Spyra.

Potrzebę utworzenia nowego klubu wytłumaczył koniecznością zareagowania na "negatywne zjawisko niezrozumienia dużych partii dla lokalnego i regionalnego wymiaru polityki". "W klubach partyjnych ten wymiar często nie jest dostrzegany, dlatego kluby te kopiują w sejmiku politykę ogólnopolską, sejmową" - ocenił Spyra.

Członkowie Przymierza Regionalnego deklarują odwoływanie się do wartości konserwatywnych i chrześcijańskich. Te przekonania mają być przekuwane na konkretne cele lokalnej polityki samorządowej. Radni chcą m.in. wspierać promujący pasterstwo i tożsamość regionalną projekt "Owca plus", a także program wspierający Polaków z Zaolzia.

Wszyscy członkowie nowego, trzyosobowego klubu, dostali się do Sejmiku Województwa Śląskiego z listy PiS. Jan Borzymowski pozostawał członkiem klubu PiS jeszcze do niedawna, pozostali - szef nowego klubu Włodzimierz Skalik oraz Piotr Spyra - w ostatnich miesiącach tworzyli dwuosobowy klub radnych Prawicy Rzeczypospolitej.

Klub ten został rozwiązany na początku stycznia, gdy Spyra - w zamian za poparcie odwołania z inicjatywy PO dotychczasowego marszałka województwa Janusza Moszyńskiego - otrzymał stanowisko członka nowego zarządu, w którym zasiadł również m.in. lider śląskiego SLD Zbyszek Zaborowski. Władze Prawicy Rzeczypospolitej wykluczyły wówczas Spyrę z partii.

Za odwołaniem Moszyńskiego głosował również Borzymowski, mimo że popierające byłego marszałka PiS narzuciło w tej sprawie partyjną dyscyplinę. Członkowie Przymierza Regionalnego mówią, że namawiają do przystąpienia do ich klubu jeszcze dwóch radnych 48-osobowego sejmiku. (PAP)

mtb/bel/

Tagi: radni, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz