Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy numer "Literatury na Świecie" poświęcony miastu Veszprem

0
Podziel się:

Ukazał się nowy numer "Literatury na Świecie" pt. "Veszprem", poświęcony
temu węgierskiemu miastu oraz poetom i pisarzom z nim związanym. "Węgrzy są potęgą literacką" -
przekonuje hungarystka, redaktorka miesięcznika Anna Górecka.

Ukazał się nowy numer "Literatury na Świecie" pt. "Veszprem", poświęcony temu węgierskiemu miastu oraz poetom i pisarzom z nim związanym. "Węgrzy są potęgą literacką" - przekonuje hungarystka, redaktorka miesięcznika Anna Górecka.

Promocja nowego numeru "Literatury na świecie" odbyła się w piątek w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli autorzy węgierscy, których fragment utworów umieszczono w czasopiśmie m.in. Otto Fenyvesi, Janos Geczi, Benjamin Tibor Szabo. Fragmenty utworów przeczytał Andrzej Ferenc.

Veszprem jest jednym z najstarszych miast węgierskich. Począwszy od XII wieku w Veszprem mieszkały kolejne małżonki królewskie i tam były koronowane. Wspominał o tym obecny na piątkowym spotkaniu minister sprawiedliwości i administracji, wicepremier Węgier Tibor Navracsics.

"Na Węgrzech zwykło się nazywać Veszprem +miastem królowych+, ponieważ królowie węgierscy +dali+ to miasto w prezencie swoim żonom. To dało też tej miejscowości prawo, aby pełniło ważną rolę również w literaturze. Veszprem jest zatem także prezentem dla węgierskiej literatury" - mówił Navracsics.

Hungarystka, redaktorka miesięcznika Anna Górecka podkreślała, że Węgrzy są - według niej - literacka potęgą.

"Pewnie nie ma takich statystyk europejskich i światowych, ale wydaje mi się, że tam na jeden kilometr kwadratowy przypada najwięcej w Europie pisarzy, zwłaszcza poetów" - mówiła.

Miesięcznik "Literatura na Świecie" powstał w roku 1971. Pierwszym redaktorem naczelnym był Wacław Kubacki. Od początku roku 1994 pismo prowadzi Piotr Sommer. "Literatura na Świecie" prezentuje najcelniejsze rzeczy z literatur światowych - od klasyki po awangardę. Obok przekładów zamieszcza krytyczne rozprawy, dyskusje, autokomentarze i omówienia twórczości translatorskiej. Proponuje też przekładowe ponowienia kanonu (Proust, Kafka, Flaubert).

Od maja 1994 roku "Literatura na Świecie" należy do grupy Pism Patronackich objętych mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)