Notowania

wiadomości
20.08.2013 13:19

Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - poświęcony sztuce europejskiej

Kolekcja sztuki europejskiej Muzeum Narodowego w Krakowie od 12 września będzie pokazywana na stałej, osobnej wystawie. Ekspozycja znajdzie miejsce w nowym oddziale MNK pod nazwą Europeum, mieszczącym się w wyremontowanym XVII-wiecznym spichlerzu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kolekcja sztuki europejskiej Muzeum Narodowego w Krakowie od 12 września będzie pokazywana na stałej, osobnej wystawie. Ekspozycja znajdzie miejsce w nowym oddziale MNK pod nazwą Europeum, mieszczącym się w wyremontowanym XVII-wiecznym spichlerzu.

Jak podkreśliła we wtorek Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, po raz pierwszy w swojej 134-letniej historii krakowska placówka zaprezentuje własny zbiór sztuki zachodnioeuropejskiej.

"Kiedyś gromadzono w spichlerzu ziarno na zasiew, dzisiaj chcemy, by plonem była +zasiewana+ tu wiedza o kulturze Europy, do której od wieków należymy. Sztuki piękne, literatura, filozofia, poezja, muzyka - będą stanowiły bogactwo gromadzone dziś w spichlerzu, w nowym jedenastym Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie" - zaznaczyła dyrektor.

Zabytkowy spichlerz z XVII wieku znajduje się przy pl. Sikorskiego, w sąsiedztwie klasztoru oo. Kapucynów, blisko Rynku Głównego. Budynek był wielokrotnie przebudowywany. Po II wojnie światowej gmach przeszedł na własność Muzeum Narodowego w Krakowie. W 1969 roku urządzono tam magazyn mebli. W latach 2008-2013 przeprowadzono generalny remont zabytku.

Zagospodarowano też teren wokół niego - zniknęły stare baraki, pojawiła się nowa nawierzchnia, a w podwórku utworzono lapidarium, zawierające kilkaset detali architektonicznych pochodzących z dawnych budynków Krakowa. Remont kosztował 9 mln zł.

Ekspozycja w spichlerzu ukazuje siedem wieków historii sztuki europejskiej na przykładzie ponad 100 obrazów i rzeźb. Zbiory te, gromadzone od założenia muzeum w roku 1879 (głównie jako dary), początkowo nie były objęte jakąś szczególną polityką kolekcjonerską, ponieważ muzeum - zgodnie ze swą nazwą - skupiało uwagę przede wszystkim na dziełach sztuki rodzimej.

Sytuacja zmieniła się po wojnie, gdy muzeum nabyło wybitne dzieła malarstwa i rzeźby zachodnioeuropejskiej, takie jak: "Ukrzyżowanie" Paola Veneziano, "Adoracja Dzieciątka" Lorenza Lotto, "Kazanie św. Jana Chrzciciela" Pietera Brueghela mł. oraz francuską, XIV-wieczną rzeźbę "Madonna z Dzieciątkiem" czy "Popiersie biskupa" wykonane około 1500 roku w Niderlandach.

Do 2010 roku zbiory sztuki europejskiej MNK prezentowane były razem z kolekcją Czartoryskich w Muzeum Książąt Czartoryskich - Oddziale MNK. Po zakończeniu trwającego właśnie remontu placówki prezentowana będzie tam wyłącznie kolekcja Czartoryskich. To sprawiło, że dyrekcja Muzeum Narodowego postanowiła utworzyć samodzielną ekspozycję sztuki europejskiej w budynku spichlerza.

W nowym oddziale będzie można zobaczyć także m.in. średniowieczne Madonny katalońskie, "Chrystusa Boleściwego" Jana Gossaerta zwanego Mabuse, "Ucieczkę do Egiptu" Luki Giordano, "Portret Chłopca z łukiem i psem" Nicolaesa Maesa, "Portret Antonia Canovy" Antonia d'Este, "Portret Michała Bogorii Skotnickiego" Franois-Xavier Fabre czy "Merkurego" Bertela Thorvaldsena.

Europeum - Ośrodek Kultury Europejskiej będzie pełnił też funkcje edukacyjne oraz stanie się jedynym w kraju centrum informacji o zbiorach malarstwa zachodnioeuropejskiego w Polsce. Będzie gościć wystawy, imprezy, koncerty, wykłady dotyczące szeroko rozumianej kultury europejskiej. (PAP)

rgr/abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz