Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NPW: sprawy dot. WSI w większości kończą się odmową lub umorzeniem

0
Podziel się:

W większości przypadków sprawy z zawiadomienia przewodniczącego Komisji
Weryfikacyjnej WSI kończą się odmową wszczęcia śledztwa bądź umorzeniem - powiedział w Sejmie w
czwartek naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski.

*W większości przypadków sprawy z zawiadomienia przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej WSI kończą się odmową wszczęcia śledztwa bądź umorzeniem - powiedział w Sejmie w czwartek naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski. *

Parulski odpowiadał na pytanie posłów klubu Lewica, Janusza Krasonia i Wacława Martyniuka, na temat stanu postępowań prokuratorskich wniesionych w oparciu o raport komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. "Działalność Komisji Weryfikacyjnej WSI przyniosła nowe standardy (...) w tej sytuacji, w czwartym roku, proszę o podanie, ilu żołnierzy WSI zostało oskarżonych przed sądami" - mówił Krasoń.

Parulski odpowiedział, że na podstawie zawiadomień przewodniczących Komisji Weryfikacyjnej WSI Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego prokuratury wojskowe zarejestrowały 401 postępowań karnych. Do chwili obecnej zakończono 355 postępowań, z czego m.in. wydano 268 odmów wszczęcia śledztwa, a 35 spraw zakończono umorzeniem, cztery sprawy skierowano do sądu z wnioskami o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Pozostałe z tych spraw zawieszono, przekazano prokuraturze powszechnej lub połączono z innymi śledztwami.

"W biegu pozostaje 46 śledztw" - poinformował Parulski. Dodał, że w toku postępowań zarzuty przedstawiono łącznie 32 podejrzanym, z czego w stosunku do 20 toczą się postępowania karne.

Naczelny prokurator wojskowy zaznaczył, że podstawą prawną umorzeń lub odmów wszczęcia śledztw były najczęściej: przedawnienie, niepopełnienie czynu lub brak znamion czynu zabronionego. "Wszystkie postępowania są objęte klauzulą ściśle tajne, a prokuratorzy prowadzą je z dużym nakładem staranności" - powiedział Parulski.

Z kolei wiceprokurator generalny Jerzy Szymański przypomniał, że obecnie Prokuratura Apelacyjna w Warszawie prowadzi wciąż śledztwo w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez członków Komisji Weryfikacyjnej WSI w toku postępowania likwidacyjnego WSI. Śledztwo to, jak poinformował, zostało przedłużone do 5 lipca 2010 r., w sprawie status pokrzywdzonych uzyskało 30 osób.

WSI przestały działać 30 września 2006 roku. Dzień później w życie weszła ustawa o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służbie Wywiadu Wojskowego (SWW). Powołanym w 1991 r., a rozwiązanym jesienią 2006 r., WSI zarzucano wiele nieprawidłowości, które opisano w ujawnionym w lutym 2007 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego raporcie.(PAP)

mja/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)