Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NSA: budowę płotu trzeba zgłosić staroście lub prezydentowi miasta

0
Podziel się

Nie można stawiać płotu bez zgłoszenia tego staroście lub prezydentowi
miasta - przypomniał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Nie zgodził się umorzyć grzywny
mieszkańcowi Kazimierzy Wlk.(Świętokrzyskie), który zdjął siatkę, ale zostawił fundamenty płotu.

bErwNyNx

Nie można stawiać płotu bez zgłoszenia tego staroście lub prezydentowi miasta - przypomniał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Nie zgodził się umorzyć grzywny mieszkańcowi Kazimierzy Wlk.(Świętokrzyskie), który zdjął siatkę, ale zostawił fundamenty płotu.

Obowiązek zgłoszenia budowy ogrodzenia wynika z art. 30 Prawa budowlanego - płot trzeba zgłosić m.in. wtedy, gdy ogrodzenie ma stać od strony drogi.

Mieszkaniec Kazimierzy Wielkiej nie zgłosił budowy ogrodzenia i dlatego powiatowy inspektor nadzoru budowalnego nakazał mu rozebrać płot. Gdy mężczyzna tego nie zrobił, inspektor nałożył na niego grzywnę w wysokości 1500 zł. Po to, żeby uniknąć kary, mężczyzna powiadomił inspektora, że rozebrał już ogrodzenie, ale kontrola wykazała, że zdjął jedynie siatkę i przęsła bramy wjazdowej, natomiast pozostawił betonowy fundament bramy. Z tego powodu inspektor odmówił umorzenia grzywny.

bErwNyNz

Sprawa znalazła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, który potwierdził, że grzywna nie może być umorzona, bo właściciel ogrodzenia rozebrał je tylko częściowo.

W środę tego samego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II OSK 1323/12). W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Paweł Miładowski powiedział, że umorzenie grzywny jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy obowiązek został wykonany w całości. W tej sprawie tak nie było, ponieważ właściciel płotu rozebrał go tylko częściowo.

"Decyzja w sposób jasny określała, że rozebrany powinien być również betonowy fundament, a ten nie został usunięty" - powiedział Miładowski. (PAP)

jasz/ kjed/ mki/ jra/

bErwNyOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)