Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NSA dementuje: Obama nie był informowany o podsłuchiwaniu Angeli Merkel

0
Podziel się:

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zapewniła w
niedzielę, dementując informacje niemieckiej gazety "Bild am Sonntag", że prezydent USA w żadnym
momencie nie był informowany o ewentualnym szpiegowaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

bEswvjSJ

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zapewniła w niedzielę, dementując informacje niemieckiej gazety "Bild am Sonntag", że prezydent USA w żadnym momencie nie był informowany o ewentualnym szpiegowaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Szef NSA generał Keith Alexander nie omawiał z prezydentem Barackiem Obamą w 2010 roku rzekomej operacji wywiadowczej dotyczącej kanclerz Merkel i nigdy nie rozmawiał o jakiejkolwiek operacji, która by to zakładała - podała NSA.

"Informacje prasowe mówiące coś przeciwnego nie są prawdziwe" - oświadczył w wypowiedzi dla AFP rzecznik NSA.

bEswvjSL

Była to amerykańska reakcja na zaostrzenie przez rząd niemiecki krytyki pod adresem USA w związku z zarzutami dotyczącymi rzekomego inwigilowania kanclerz Merkel przez amerykańskie służby wywiadowcze. Szef niemieckiego MSW Hans-Peter Friedrich w rozmowie z "Bild am Sonntag" powiedział w niedzielę, że podsłuchiwanie rozmów telefonicznych oznacza złamanie niemieckiego prawa na terytorium Niemiec i jest naruszeniem suwerenności, którego "nie można zaakceptować".

"Bild am Sonntag" podaje, powołując się na swoje źródło w amerykańskim wywiadzie, że przynajmniej od 2010 roku prezydent Obama wiedział, że służby USA podsłuchują kanclerz Merkel. Według gazety prezydenta USA osobiście poinformował o inwigilowaniu Merkel szef NSA Keith Alexander. (PAP)

ik/ mc/

14908005

bEswvjTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)