Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NSA: nie można mylić wizy Schengen z wizą krajową

0
Podziel się:

Cofnięcie wizy Schengen odbywa się na podstawie Wspólnego Kodeksu Wizowego,
a nie przepisów krajowych - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok dotyczył Ukrainki
zatrzymanej na przejściu granicznym.

Cofnięcie wizy Schengen odbywa się na podstawie Wspólnego Kodeksu Wizowego, a nie przepisów krajowych - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok dotyczył Ukrainki zatrzymanej na przejściu granicznym.

Wiza Schengen jest wizą wydawaną cudzoziemcom przez państwa strefy Schengen na wjazd do tej strefy, maksymalnie na trzy miesiące. Jeśli planowany czas pobytu przekracza trzy miesiące, cudzoziemiec musi złożyć wniosek o wizę długoterminową.

Obywatelka Ukrainy została zatrzymana przez Straż Graniczną na przejściu w Medyce (granica polsko-ukraińska) w październiku 2011 r. W paszporcie miała wizę Schengen ważną do listopada 2011 r.

Podczas kontroli okazało się jednak, że kobieta jest wpisana do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). W systemie tym znajdują się nazwiska cudzoziemców, którzy m.in. zostali deportowani, skazani prawomocnym wyrokiem sądu, którym cofnięto zezwolenie na pobyt, odmówiono statusu uchodźcy lub których obecność w strefie Schengen jest zagrożeniem dla obronności i bezpieczeństwa państwa. Nazwiska widnieją w SIS przez okres nieprzekraczający trzech lat (pięciu, jeśli obecność cudzoziemca jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa lub obronności). Osobom wpisanym do systemu odmawia się pozwolenia na wjazd do kraju strefy Schengen.

W związku z tym, że nazwisko kobiety wpisane było do SIS, komendant Straży Granicznej w Medyce cofnął jej wizę Schengen. Swoją decyzję uzasadniał tym, że skoro cudzoziemka nie spełnia warunków do wydania wizy, to zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi Wspólnego Kodeksu Wizowego wiza musi zostać cofnięta. Taką samą decyzję wydał w grudniu 2011 r. także Komendant Główny Straży Granicznej.

Obywatelka Ukrainy zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Kobieta była przekonana, że wizę można cofnąć tylko na podstawie ustawy o cudzoziemcach, a według ustawy wpis do SIS nie powoduje cofnięcia wizy krajowej, jeżeli dane cudzoziemca zostały wpisane do systemu już po wydaniu wizy.

W kwietniu 2012 r. WSA oddalił skargę cudzoziemki. Według sądu Ukrainka błędnie zakładała, że nie można było cofnąć jej wizy. Jak podkreślono, ustawa o cudzoziemcach odnosi się do wiz krajowych, a nie wizy Schengen, którą miała cudzoziemka.

Zdanie to podtrzymał w środę Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną cudzoziemki (sygn. II OSK 2134/12). Sędzia Jacek Chlebny w uzasadnieniu wyroku wyjaśnił, że kobieta pomyliła przepisy dotyczące wiz krajowych i wizy Schengen. Zaznaczył, że z Wspólnego Kodeksu Wizowego wynika, że wiza Schengen musi być cofnięta, jeśli cudzoziemiec nie spełnia już warunków do jej wydania. (PAP)

ede/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)