Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NSA: odsetki od zwróconej dotacji unijnej nie są kosztem podatkowym

0
Podziel się:

Odsetki od zwróconej dotacji unijnej nie są kosztem podatkowym - orzekł w
piątek Naczelny Sąd Administracyjny. Takie odsetki wynikają z naruszenia warunków umowy o dotację,
a nie mają związku z osiągnieciem przychodu - uznał sąd.

bEDucJVh

Odsetki od zwróconej dotacji unijnej nie są kosztem podatkowym - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. Takie odsetki wynikają z naruszenia warunków umowy o dotację, a nie mają związku z osiągnieciem przychodu - uznał sąd.

Sprawa dotyczyła rolnika, który w 2004 r. dostał dotację unijną w wysokości 210 tys. złotych od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uzyskane pieniądze przeznaczył na budowę placu, który miał być wykorzystywany w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W 2010 r. cała nieruchomość wraz ze znajdującym się na niej placem została wydzierżawiona.

Wtedy agencja uznała, że rolnik złamał warunki umowy o dotację i zażądała zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami. Sąd rozpoznający spór między agencją a rolnikiem nakazał mu oddać kwotę dotacji wraz z odsetkami.

bEDucJVj

Rolnik spytał więc Izbę Skarbową w Poznaniu, czy zapłacone przez niego odsetki będą kosztem podatkowym, o którym mówi ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jego zdaniem odsetki od zwróconej dotacji unijnej będą kosztem podatkowym, bo są związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Tłumaczył też, że spełnił warunki umowy zawartej z agencją, bo wybudowany plac był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, służył i służy do osiągnięcia przychodów.

Z kolei poznańska izba stwierdziła, że odsetki od zwróconej dotacji nie są kosztami podatkowymi. Wyjaśniła, że zapłata zasądzonych odsetek wynika z konieczności zwrotu udzielonej pomocy finansowej, określonej wyrokiem sądu, i nie ma wpływu na wysokość przychodu. Podkreśliła też, że rolnik wiedział, jakie są konsekwencje niedotrzymania warunków takiej umowy.

Rolnik nie zgodził się z izbą i złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Sąd uznał, że odsetki od niewłaściwie wykorzystanej dotacji nie są kosztami podatkowymi, bo nie mają związku z prowadzeniem działalności gospodarczej i osiągnięciem przychodów.

Podobnie w piątek orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, rozpoznając skargę mężczyzny (sygn. II FSK 346/12). W uzasadnieniu wyroku sędzia Beata Cieloch powiedziała, że odsetki od zwróconej dotacji nie są kosztami podatkowymi, bo powstały w wyniku naruszenia warunków umowy. Wydatek w postaci odsetek od niewłaściwie wykorzystanej dotacji wynikał z umowy o dotację, nie miał natomiast związku z osiągnięciem przychodów - dodała sędzia. (PAP)

bEDucJVp

kju/ pad/

bEDucJVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)