Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nuncjusz apostolski: społeczeństwa potrzebują braterstwa

0
Podziel się:

Społeczeństwa potrzebują braterstwa - mówił w sobotę nowy nuncjusz apostolski
w Polsce, abp Celestino Migliore podczas konferencji o roli Kościoła w procesie integracji
europejskiej, odbywającej się w podkrakowskich Tomaszowicach.

Społeczeństwa potrzebują braterstwa - mówił w sobotę nowy nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore podczas konferencji o roli Kościoła w procesie integracji europejskiej, odbywającej się w podkrakowskich Tomaszowicach.

Jego zdaniem we współczesnym zglobalizowanym społeczeństwie brakuje braterstwa, partnerstwa. Jak mówił abp Migliore, wolność i równość są fundamentem porządku prawnego państw, choć jeszcze nie w pełni i nie na całym świecie.

"Ale to nie wystarczy. Zbytnie skoncentrowanie się na wolności, które obserwujemy wokół nas, nie chroni nas od nadużywania władzy przez silniejszego. Historia współczesna nauczyła nas także, że uprzywilejowanie równości może prowadzić do niebezpiecznych i trudnych do zniesienia kolektywizmów klasowych" - powiedział.

Wskazał, że skuteczności nowych relacji między narodami, nowego porządku społecznego i ekonomicznego należałoby szukać w partnerstwie. "Ono okazuje się być zdolne do podniesienia relacji między grupami społecznymi z poziomu czysto organizacyjnego do poziomu organicznego. Od zwykłego bycia z innymi do bycia dla innych, do owocnej wymiany darów korzystnej przede wszystkim dla najsłabszych, ale ostatecznie służącej dobrobytowi wszystkich" - podkreślił.

"Po kilku latach posługi przy ONZ w Nowym Jorku nominacja na nuncjusza apostolskiego w Polsce oznacza także pewne przejście od globalizacji do lokalności" - powiedział abp Migliore. Jednak - jak zaznaczył - w dzisiejszym świecie "każdy aspekt dotyczący życia lokalnego czy narodowego może być właściwie rozumiany jedynie w kontekście globalnym".

"Jeśli sprawy lokalne będziemy rozważać tylko w czterech ścianach własnego domu, to może się okazać, że nawet małe problemy nas przerosną. Z kolei, patrząc z perspektywy globalnej, można stracić z oczu konkretnego człowieka " - mówił nuncjusz.

Abp Migliore podkreślił, że "spoiwem", które przy obecnym rozczłonkowaniu kulturowym świata pozwala trwać w jedności, jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona w 1948 r. Jak mówił, choć w dokumencie tym nie ma wzmianki o Bogu, to wyrażone w nim idee czerpią ze społecznej nauki Kościoła.

Nuncjusz uczestniczył w X jubileuszowej konferencji "Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej", zorganizowanej w podkrakowskich Tomaszowicach przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundację Konrada Adenauera w Polsce i Fundację Roberta Schumana w Luksemburgu, przy współpracy z Frakcją Europejskiej Partii Ludowej w PE, Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej i Wydawnictwem "Wokół Nas".

"Cieszymy się, że w drugim dniu pobytu w Polsce nowy nuncjusz przybył do Krakowa na tę konferencję. Życzymy mu owocnego pobytu w Polsce w służbie Stolicy Apostolskiej i Kościołowi w Polsce" - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

W rozmowie z dziennikarzami nuncjusz nie chciał mówić o swoich zadaniach w Polsce. "Dzisiaj mogę oddać moją misję pod opiekę wielkiego syna tego miasta i tej archidiecezji, Sługi Bożego Jana Pawła II. Będę bardzo szczęśliwy z nawiedzenia kaplicy prywatnej, w której on tyle godzin spędził na modlitwie" - powiedział abp Migliore.

Nuncjusz spotkał się w krakowskiej kurii z biskupami metropolii krakowskiej: ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeuszem Rakoczym, ordynariuszem diecezji tarnowskiej bp Wiktorem Skorcem i kard. Dziwiszem. W spotkaniu uczestniczyli też: kard. Franciszek Macharski, kard. Stanisław Nagy, kard. Marian Jaworski i bp Józef Guzdek.(PAP)

wos/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)