Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O. Ludwik Wiśniewski i prof. Jerzy Jedlicki laureatami Medalu św. Jerzego

0
Podziel się:

O. Ludwik M. Wiśniewski i prof. Jerzy Jedlicki zostali tegorocznymi
laureatami Medalu św. Jerzego. Sylwetki laureatów prezentuje najnowszy numer "Tygodnika
Powszechnego".

O. Ludwik M. Wiśniewski i prof. Jerzy Jedlicki zostali tegorocznymi laureatami Medalu św. Jerzego. Sylwetki laureatów prezentuje najnowszy numer "Tygodnika Powszechnego".

Uroczystość wręczenia medali odbędzie się w sobotę w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach. W uroczystości swój udział zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Medal św. Jerzego jest honorową nagrodą "Tygodnika Powszechnego", przyznawaną od 1993 r. za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem".

"Tygodnik" prezentuje sylwetki obu laureatów. Prof. Jerzy Jedlicki przedstawiony jest, jako "wytrwały strażnik i komentator inteligenckiego losu i etosu. Obrońca poniżonych i wykluczonych, czujny komentator polskich przygód z wolnością, który własnym przykładem świadczy, że cywilizacja szacunku jest możliwa".

Z kolei o. Ludwik Wiśniewski "od lat bez rozgłosu prowadzi upartą walkę ze smokiem obłudy. Konsekwentnie angażuje się tam, gdzie chodzi o prawdę, o dobro człowieka i o dobro wspólne, nie oglądając się przy tym na ryzyko nadstawiania własnej głowy".

W skład kapituły, która przyznała medale, wchodzili: ks. Adam Boniecki, Piotr Mucharski, Władysław Stróżowski, Andrzej Zoll i abp Józef Życiński. W tym roku kapituła kierowała się także głosami czytelników "Tygodnika".

Projektantem medalu jest krakowski rzeźbiarz Maciej Zychowicz. Na medalu wypisany jest fragment Psalmu 37 w przekładzie Marka Skwarnickiego: "Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja, jak blask południa".

O. Ludwik M. Wiśniewski (ur. 25 października 1936 r.); duszpasterz akademicki w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu i Krakowie. Współtworzył Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, współpracował z Komitetem Obrony Robotników i patronował Ruchowi Młodej Polski. Od 1980 r. był kapelanem Solidarności. W stanie wojennym organizował pomoc dla represjonowanych. Po transformacji wyjechał do Petersburga odtwarzać dominikańską parafię św. Katarzyny. W 2005 r. wrócił do Lublina, gdzie założył szkołę odpowiedzialności obywatelskiej dla młodzieży pod nazwą Akademia "Złota 9". W 2006 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor listu, opublikowanego w grudniu ubr. w "Gazecie Wyborczej", w którym krytycznie wypowiadał się na temat sytuacji w kościele polskim.

Profesor Jerzy Jedlicki (ur. 14 czerwca 1939 r.) jest historykiem idei, przewodniczącym Rady Programowej Stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita", badaczem historii inteligencji polskiej. Autor książek, m. in. "Źle urodzeni, czyli o doświadczeniu historycznym", "Jakiej cywilizacji Polacy potrzebują", "Intelektualiści jako gatunek europejski". Kierował Pracownią Dziejów Inteligencji Instytutu Historii PAN. W 1968 r. wystąpił z PZPR na znak protestu przeciwko wydarzeniom marcowym. Współorganizator Uniwersytetu Latającego, jeden z założycieli Towarzystwa Kursów Naukowych. Od 1980 r. w Solidarności. W lutym 1981 r. autor raportu, w którym ostrzegał, że powołanie rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego może doprowadzić do wprowadzenia stanu wojennego; po jego wprowadzeniu internowany. Zajmuje się także badaniem występowania rasizmu w Polsce.

W poprzednich latach laureatami Medalu św. Jerzego byli m.in. ks. Wacław Hryniewicz i Aleksander Gurjanow z Sekcji Polskiej Stowarzyszenia "Memoriał" (2010), Krystyna Starczewska i Leszek Balcerowicz (2009), Anna Dymna i Leszek Kołakowski (2006), Barbara Skarga i abp Józef Życiński (2005), Stana Buchowska i Norman Davies (2004), V clav Havel i Adam Michnik (2003), Krystyna Mrugalska i bp Tadeusz Pieronek (1998), Janina Ochojska i Jacek Kuroń (1994).

Podczas sobotniej uroczystości świętowane też będą 66. urodziny "Tygodnika Powszechnego"; odbędzie się także benefis ks. Adama Bonieckiego. (PAP)

hp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)